Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Newton, kolimacja, objawy
Tak dokładnie Hamal taki "kolimator". Przyznam się bez bicia, że gdzieś kiedyś czytałem na forum o takim "kolimatorze". Jak myślisz Hamal namieszałem cosik, czy dobrze wytłumaczyłem? Są jakieś niejasności w moim opisie?
Odpowiedz
(21.09.04, 13:27)JerzyBw link napisał(a):Tak dokładnie Hamal taki "kolimator". Przyznam się bez bicia, że gdzieś kiedyś czytałem na forum o takim "kolimatorze". Jak myślisz Hamal namieszałem cosik, czy dobrze wytłumaczyłem? Są jakieś niejasności w moim opisie?

Wszystko dobrze, ale mi by się tak nie chcialo ;D Zresztą cięzko tą metodą na bieząco coś poprawiać.
Odpowiedz
Można jeszcze dodać żeby za mocno nie dokręcać (tylko wyczuciem) śrub i śrubek kontrujących Smile
Odpowiedz
Witam
Do opisu, który jest parę pięter wyżej przedstawiam graficznie jak u mnie przedstawia się widok punktów lasera na głównym lustrze i wtórnym. U mnie (przedstawiłem na rys.) zauważyłem, że na lusterku wtórnym punkt górny i dolny odbiega od krawędzi bardziej niż punkty boczne, czyżby to świadczy o zbyt wydłużonym lusterku? ??? Nie jest to końcowa kolimacja; został jeszcze punkt centralny, który należy ustawić na lustrze głównym.
Ta metoda nie jest łatwa - ręka drga i trzeba cierpliwości ale jak wypije się setkę wódki to... Wink
A tak na serio to trzeba się skupić i pomyśleć a efekty potem są Ok przynajmniej tak u mnie jest ;D.
Pozdrawiam.

[Obrazek: lustrGorne.jpg]
Odpowiedz
Czy jest możliwe aby twoje lusterko było zdecydowanie za nisko lub za wysoko ?Takie jest drugie wytłumaczenie .
Ja mam lusterko 19 x 28 mm i jest koło .
Odpowiedz
Próbuję właśnie metody z przesłoną kołową. Bardzo dobry patent - dużo dokładniej widać niż bez tej przesłony.
Dzięki Hamal
Korek

P.S. A.. byłbym zapomniał. Proponuję jeszcze przed operacją zmierzyć elipsę lusterka wtórnego czy aby nie jest za długa lub za krótka by pod kątem 45* dawała koło.
Pegasus Bresser 130/900, Tento 7x50 - oglądactwo pospolite
Odpowiedz
(23.09.04, 07:38)korek link napisał(a):P.S. A.. byłbym zapomniał. Proponuję jeszcze przed operacją zmierzyć elipsę lusterka wtórnego czy aby nie jest za długa lub za krótka by pod kątem 45* dawała koło.

Ja nie mierzyłem lusterka. Znasz może jakiś wzór jak to zrobić. To co pamiętam ze szkoły to jakiś "sunius" lub "kosinus" - kurde nie pamiętam :-[
Odpowiedz
Aby widziana pod kątem 45* elipsa dawała obraz koła, jej dłuższa oś musi mieć długość równą długości krótszej pomnożonej przez pierwiastek z 2.

a=2^(1/2) x b a - dłuższa oś, b - krótsza oś

Pytanie za sto punktów - jaka odchyłka od tego jest dopuszczalna by dokładnośc metody nie poszła się paść ?
Pewnie nie rozbierzemy tego teoretycznie ale może ktoś ma doświadczenia typu: mam taki a taki błąd i jeszcze jest wszystko przy tej metodzie OK.
Pegasus Bresser 130/900, Tento 7x50 - oglądactwo pospolite
Odpowiedz
Pamiętaj też że te "eliptczne" lusterka nie zawsze sa kołowe pod kątem 45*
Odpowiedz
(19.09.04, 11:20)korek link napisał(a):Dziękuję, spory powód wątpliwości mam juz z głowy.

A znajdą sie jeszcze jakieś patenty na to:
- po czym poznać czy zwierciadło wtórne jest ustawione na właściwej wysokości a nie np. za wysoko i wychyleniem skorygowane by "patrzyło" na środek głównego?
- po czym poznać, że wtórne jest skręcone wokół osi rury i skorygowane jw.?
Pozdrawiam
Korek

popatrz tutaj:
http://republika.pl/jacekaj/witryna.htm

MR
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości