Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy gwiazdy widać w dzień.?
W środę o 21.00 oglądałem "Test pilota Pirxa" niestety zasnąłem po niecałej godzinie (zmęczony byłem). W jednej z pierwszych scen filmu Pirx z kolegą wędrują po górach brnąc w śniegu i rozmawiają. Pirx mówi coś takiego (cyt z pamięci) "jak wejdziemy na tą wysoką górę to może zobaczymy gwiazdy w dzień, bo wysoko w górach widać gwiazdy w dzień".<br><br>Nie chodzi mi oczywiście ani o Księżyc ani o Wenus ani o zaćmienie Słońca. Tylko tak normalnie czy jest to możliwe.<br><br>
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10&quot;, MaxCam ME-2 FLI, http://www.joa.pl
Odpowiedz
Czy gołym okiem nie wiem, ale przez teleskop to tak. Wystarczy średnio przejrzysta atmosfera i te najjaśniejsze można namierzyć, trzeba tylko dokładnie ustawić. Sprawdzone na nizinie.<br>Gdzieś w sieci widziałem zrobione w tych warunkach zdjęcie Wegi. Sam mierzyłem raczej na planety i do tej pory udało mi się "zaliczyć" Merkurego, Wenus, Jowisza i Saturna. Bez bicia przyznaję, że w pełni wykorzystałem możliwości autostara. Bez tego chyba nic by z tego nie wyszło (szczególnie w przypadku Saturna).
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
Teleskopem spokojnie ale gołym okiem nigdy nie widziałem nawet w górach :'(, nie miałem jeszcze przyjemnosci z jasną, dzienną supernową, ale Słoneczko widać a to  też gwiazda i to rasowa  ;D ;D ;D
Odpowiedz
Myślę, że w najwyższych górach tło nieba w dzień jest równie granatowe, jak na nizinach parę minut po wschodzie czy przed zachodem Słońca. A kto wie czy nie jest jeszcze ciemniejsze, jak parę minut przed wschodem czy po zachodzie. <br><br>W takich warunkach przynajmniej Syriusz a może i słabsze gwiazdy powinny być widoczne. Tak mi się przynajmniej wydaje.<br><br>W te wakacje kolega jedzie na Pik Lenina (7135). Poproszę go, żeby to sprawdził. Myślę, że na tej wysokości warunki nie bedą znacząco gorsze niż na Ewereście, więc dostaniemy jasną odpowiedź.
Odpowiedz
    Hey !!
Przez teleskop w dzien widac gwiazdy do 3 wielkosci. Trzeba tylko wiedziec gdzie patrzec, a nie jest to latwe, bo trzeba uzyc powiekszenia ok 180 - 200x pod warunkim ze rozdzielczosc (telepa+seeing) jest lepsza niz 1.5" .

A co do obserwacji gwiazd golym okiem w dzien: zachcialo mi sie wymyslic taki oto wzorek  8)

J = J0 + 5 - 2.5 log( r^2 ) - 2.5 log( k )

J  - zasieg w dzien w mag
J0 - jasnosc powierzchniowa nieba w mag/ minute kwadratowa
r  - zdolnosc rozdzielcza oka w minutaqch luku
k  - minimalny kontrast jaki oko moze rozroznic w procentach

Przyjmujac nastepujace wartosci , J0 = -5 mag / '^2
                                                        r = 3.16'
                                                        k = 5%
  otrzymalem J =  -4.2 mag
co Wy na to ??     
Odpowiedz
Skoro Wenus widać bez mydła na błekitnym nizinnym niebie, to sądze że tak realnie powinno się widzieć -3 a nawet -2,5 mag (jowisz), jeśli oczywiście wie się gdzie co i jak.

W Kamieniu Jowisz był w dzień przez lorneteczke wypatrzony, jednak o ile pamętam niebo nie było z kolei az tak lazurowe na próbe obserwacji gołym okiem.

No, chyba, że już czegoś nie pamietam i ktoś jednak wypatrzył gołym okiem Jowisza w kamieniu.

Leoś, a skąd wymyśliłeś taki wzorek ?  :Smile
Pozdrawiam- burza [Obecnie z 54.6896 N, 1.2280 W]
Odpowiedz
    Spoko - ja tez pare razy w dzien widzialem Jowisza-  zamien 3.16' na 2', i sciemnij troche tlo nieba np na 4 mag/min^2
to wyjdzie Ci limit -2.4 !!.
    Wiecie moze jak mozna wyznaczyc jasnosc powierzchniowa nieba w dowolnym miejscu ?? Bo zdolnosc rozdzielcza oka to latwo mozna wyznaczyc. Wtedy kazdy se bedzie mogl policzyc dla siebie i swojego nieba.
Odpowiedz
a słyszeliście o widzeniu czarenego(niejszego) nieba z gwiazdami ze studni?

cały numer z niewidzeniem gwiazd w dzień polega na zaświetleniu ultrafioletem powietrza i wysypaniu w ten sposób barwy niebieskiej. Jak tylko zminimalizuje się ilość bacznego zaświetlenia. czyt. studnia, dłuuugi odrośnik. powinno być widać. teraz tylko wypróbować to praktycznie.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... http://www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
    No ale nad studnia dalej masz niebieskie niebo.
A tak wogole to jak to jest z tymi studniami, bo nigdy tego nie rozumialem. Mysle ze nie widac gwiazd bez wzgledu na to do jak glebokiej studni by wpasc (znaczy wejsc).

Odpowiedz
McArti, te bajki już były obalane ponoć.

Natomiast niezawodnym sposobem na zobaczenie gwiazd w dzień jest zdrowe puknięcie w łeb. Nie dość, że tych gwiazdek dużo, to jeszcze pełno wśród nich zmiennych ;D. Niestety nigdy nie mam akurat przygotowanej mapki z gwiazdami porównania...

Na Pik Lenina też planowałem potuptać, niestety czasu brak, ale może za kilka lat.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości