Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luneta czy lornetka ??
Witajcie !<br><br>W najblizszym czasie mam zamiar kupić sobie jakąś lotnetke albo luneta i mam dylemat  :<br><br>I. Lunety <br><br>1. Yukon Sibir 20-50x50WA ONK .<br>2.ZRT 457 .<br>3.ZT 15-60x66 .<br><br>II.Lornetki .<br><br>1.BPC 15x50 .<br>2.BPC 20x60 <br><br>Najbardziej z oferty Himpola to mnie interesuje .<br><br>Teraz mam wybrać czy luneta czy lornetka . <br><br>Chodzi mi o statyw mały ,żeby w tym był ,a wiem ,że lunety mają .Chce tym obserwować Słońce i Księżyc ,no i gwiazdki .Jestem początkujący .A wim ,że szybko dobrego i drogiego teleskopu nie kupie więc zależy mi na Winkdobrym wyborze .Bardziej by mi pasowała luneta nie wim czemu .<br><br>Powiedzcie mi jak sprawują się lunety w obserwacjach astronomicznych .Wiem ,że lornetka jest bobra do wszystkiego ,ale lunetka będzie też dobra . Tak przynajmniej myśle .Pomóżcie mi .<br><br><br>Pozdrawiam Piotrek SmileSmileSmile
Odpowiedz
Na początek musisz zdecydować co wolisz:<br>planety czy deepsky. Przy wyborze między tanią lunetą a tania lornetka nie ma kompromisów !.<br>Dam poprostu przykład:<br>mam ZRT 457 bez przeróbek<br>lornetke Bushnell 15x50 <br><br>ZRT - ma powiększenia 30x i 60x oraz skromne pole widzenia , nie ostre na brzegach<br>30x to już bardzo dużo jak na deepsky , M44 zajmuje całe pole , jest ciemna<br>60 x widać tarcze jowisza, pasy ale dla mnie to jest małe<br><br>musze przerobić ZRT : złączka kątowa, okulary to kosztuje drugie tyle co ZRT. Satyw w ZRT jest słaaaabiutki i niziutki , naddaje się praktycznie jedynie do widoków naziemnych , tak więc w odpowiedni statyw i mocowanie też należało by się zaopatrzyć.<br>Ogólnie lubię tę lunetke ale bardzie sentymentalnie niż jako instrument<br><br>Lornetka 15x50 , w/g mała jasność , choć obiekty deepsky prezentują sie znacznie lepiej niż w ZRT. Potrzebny statyw, z ręki naprawde cięzko się obserwuje. <br>Lornetka to patrzenie dwuoczne znacznie wygodniejsze , pole widzenia większe od typowej lunetki. Lornetke łatwiej też transportować, używac do innych celów ( przyroda , sąsiadki ;-)) )<br><br>Lornetka którą posiadam jest prezentem , jak miał bym kupować to szkła miały by minimum 60 mm , co do powiększenia tu jest dylemat:<br>- małe powiększenie większa jasność zarówno obiektów jak i tła , w mieście niebo jest przeważnie rozświtlone, ciemne obiekty są słabo widoczne własnie ze względu na tło<br>- duże powiększenie to mniejsza jasność ale i mniejsza jasnosć tła : tak więc sam nie wiem czy lepsze jest 20x60 czy 15x60 <br><br>Ogólnie, jesli jest to twój pierwszy sprzęt i masz ochote głównie na wszystko, planety mnie Ciebie interesują to zdecydowanie polecam lornetke + statyw.<br><br>Jesli jednak glównie liczysz na planety, księżyc i deep sky jakoś przełkniesz że będzie kiepski to no cuz luneta.<br><br>Cenowo zestawy o podobnej funkcjonalności optyka ( bez tunningu ZRT ) + dobry statyw są porównywalne.<br><br>albo inaczej :<br>60%  - 70 % za lornetką<br>30 % - 40 % lunetą <br><br>To tak pokrótce i chaotycznie Sad<br><br>Może inni forumowicze wyjaśnią moje wątpliwości co do powiększeń<br><br>Pozdrawiam<br>Łukasz<br><br>PS. <br>Tych 2 pozostałych lunet z zoomem nie bierz wogóle pod uwage bo to tak jakbyć kupił pół BPC ( takie same rozmiary obiektywów ) z przyciemnieniem optyki przez zoom-a. To nie są lunety do astro zupełnie.  <br>
Odpowiedz
Nie wiem jak luneta, bo w zasadzie takimi mniejszymi nie patrzyłem, choć o ZRT pisze się raczej nieźle. Jeśli wybierasz lornetkę to 20x60 na statywie na pewno się sprawdzi. Lornetka na początek chyba lepsza, bo łatwiej poznasz niebo, a potem możesz zakupić lepszy sprzęt.
Oskar
Odpowiedz
To ja zapytam przy okazji z ciekawości jak się przedstawiają pasy na Jowiszu i oddzielenie pierścienia Saturna od planety w układzie:<br><br>ZRT 457 vs. lornetka 15 x 60 vs. 20 x 60 (bo 15 x 50 wiadomo że nie pokaże ani jednego ani drugiego).
Odpowiedz
ja mam 12x60 i powiem, ze lornetka jest dobra na poczatek, a i tak zawsze bedzie przydatna.<br><br>pozdro
Odpowiedz
Mylisz się Karolu!!!<br>Nawet lornetka 15x50 pokaże pasy na Jowiszu i pierścień Saturna ale koniecznie na statywie i na jasnym niebie zaraz po zachodzie Słońca jak już tylko widać Jowisza gołym okiem, spróbuj a zobaczysz ;D ;D ; ;D<br>Ale to i tak będzie maleńkie i ledwo widoczne i trzeba sobie jasno powiedzieć że lornetka nie służy do oglądania planet !!! <br>Z wymienionych lornet polecam zdecydowanie (20 lat praktyki obserwacyjnej) model 20x60 koniecznie z solidnym stywem a z lunet wymienionych najlepsze jest ZRT-457 bo daje się łatwo upgreadować i ma dobry obiektyw klasy 70mm !!!<br>W dobrych warunkach, i na solidnym statywie widać przez ZRT nawet szczelinę Cassiniego w pierścieniu Saturna oraz na Jowiszu dwa pasy, plamę i cienie jego większych księżyców jak Ganimedesa i Callisto  ;D ;D ;D<br>ZRT z okularem typu SP-26 przykładowo daje powiększenie około 16x i ma pole widzenia  ponad 3* co czyni z niej niezły wyszukiwacz do mgławic i komet  ;D ;D ;D<br>W ZRT trzeba w pierwszej kolejnosci wymienić maleńkie pryzmaty z okularem na szerszą złaczkę katową 45 lub 90*, potem dobrać dla siebie ze dwa okulary a potem można pomyślec o wymianie statywu na sztywniejszy, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia Smile Big Grin ;D<br>Niektórzy, ceniacy sobie komfort pracy z lunetą obserwatorzy dokupili sobie do ZRT nawet Zooma co świadczy o wysokiej przydatnosci i wartości tego sprzętu do zastosowań astro oraz np ornitologicznych  ;D ;D ;D
Odpowiedz
Wiem , że lornetka na początek jest bardzo dobra .Chodzi mi o to czy na wsi zobacze Jowisze z jego szczegółami oraz Satyrna . Myslę ,że przez 20/60 zobacze ,ale mam wątpliwości ,a może się mylę .W Astrokraku jest uzywana luneta ZRT 475 ,a przez nią więcej zobacze ,nie wim jak optyka ,ale z tego co pisze Lukasz nie jest wcale taka zła .Zastanowię się na tym wszystkim .Lornetka jest bardziej profesjolalna ,a chciał bym poprowadzić jakies wartościowe obserwacje . Jeszcze mam jedno wyjście mam na bazarze do kupienia rosyjska lornetke 7/50 , zaś ta  dobrze współpracuje z dużym teleskopem .<br>
Odpowiedz
Byle to była naprawdę rosyjska, metalowa lorneta z dużymi pryzmatami a nie chiński plastik bo szkoda twojej kasy na taki bazarowy badziew :o Sad >Sad
Odpowiedz
Ta lornetak na bazarze jest solidna i ciężka (metalowa )i daje ostre obrazy . <br><br>Jakie ma napisy na sobie i dane ???<br>Janusz P.
Odpowiedz
Mam refraktorek 60mm/700 i raczej wiele się po takim sprzęcie nie spodziewaj  Sad. Od niego zaczęła się moja przygoda z astronomią, ale na początek polecam Ci jednak dobrą lornetkę np. BPC 20x60 koniecznie na statywie. Później, gdy kupisz jakiś teleskop lornetka i tak się przyda Wink.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości