Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Panna
#1
Panna
(łac. Virgo)
[Obrazek: thumb_1491_07_11_07_11_57_54.jpg]

Druga co do wielkości konstelacja (zaraz po Hydrze) największa zodiakalna. Zazwyczaj kojarzona z boginią ogniska domowego, Korą, czasami z Persefoną, córką Kory, królową Świata Zmarłych. W kulturze Saksońskiej uosabianą z postacią bogini wiosny Eostre. Prawdopodobnie od jej imienia pochodzi angielska nazwa Easter (Święta Wielkanocne); gwiazdozbiór ten można podziwiać na nocnym niebie właśnie wiosną. Związany on jest również z równonocą jesienną, wtedy słońce wchodzi w znak panny, jest to również czas, kiedy to świętuje się zbiory. Gwiazda Spica jest jedną z najjaśniejszych, oznacza kłos i zazwyczaj przedstawia się ją jako źdźbło pszenicy, a cała postać przedstawiana jest jako kobieta w długiej sukni.

Wirginidy to rój meteorów związany z tą konstelacją, prawdopodobnie pochodzi od komety Dunlopa. Można je obserwować od stycznia do kwietnia, przy czym jego maksimum przypada na trzeci tydzień marca (23 marzec).

Gwiazdozbiór liczy około 100 gwiazd widocznych gołym okiem. Najjaśniejsze z nich to:
Spika - Kłos (Vir) 0,9 mag, gwiazda zmienna zaćmieniowo (okresowo zasłaniana przez drugą gwiazdę)
Zavijava (Vir) 3,5 mag
Porrima (Vir) 2,7 mag
Auva (Vir) 3,3 mag
Vindemiatrix (Vir) 2,8 mag
Heze (Vir) 3,3 mag
Zaniach (Vir) 3,8 mag
Syrma (Vir) 4,0 mag

W Pannie znajduje się sześć gromad galaktyk, które wchodzą w skład olbrzymiej lokalnej Supergromady Virgo, do której należy również Grupa Lokalna z Drogą Mleczną, Wielką Mgławicą Andromedy i Galaktyką Trójkąta. Konstelacja jest bogata w galaktyki, zidentyfikowano w niej ponad tysiąc galaktyk, kilkadziesiąt z nich można obserwować za pomocą średnich i długich teleskopów amatorskich. Obiekty warte uwagi to 3C 273, najjaśniejszy kwazar (domniemane bardzo odległe jądro aktywnej galaktyki), pierwszy taki obiekt odkryty na niebie o jasności 12mag, oddala się on od Słońca z prędkości 50 tys. km/s. Porrima (Vir) układ podwójny o prawie równej jasności składników 3.6 i 3.7mag. Oddalone są od siebie o kąt 2,6", a pod koniec pierwszej dekady XXI wieku spodziewane jest maksymalne zbliżenie obu gwiazd, wtedy to przestaną być widziane jako osobne obiekty. S Vir miryda o zmiennej jasności od 6-13mag, cykl zmiany blasku to około 377 dni, w teleskopie można dostrzec jej intensywną czerwoną barwę. Spica - Kłos (Vir) najjaśniejsza gwiazda, w polskiej tradycji kojarzona z kłosem pszenicznym i okresem siania zbóż. Obiekty Messiera: M49, M58, M59, M60, M61, M84, M86, M87, M89, M90, M104 - grupa najjaśniejszych galaktyk, które wchodzą w skład nieregularnej gromady w Pannie. Są to z reguły galaktyki eliptyczne o jasności od 8,5-10mag. Najciekawsza z nich to ogromna galaktyka eliptyczna M87, która przekracza swą masą (o 3bln) masę Słońca. Według szacunków znajduje się tutaj ponad 13 tys. gromad kulistych, a jej rozmiary wynoszą 120 tys. lat świetlnych (większa od Drogi Mlecznej). Słynna M104 to galaktyka spiralna, tzw. Sombrero, nazwa pochodzi od kształtu obiektu. Ustawiona kantem do obserwatora pozwala zaobserwować pas ciemnej materii przebiegający przez całą jej szerokość.

Małe Cuda w Pannie - http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=63
Canon EOS 400D | Canon 50mm 1.8 | Canon 28-80 3.5-5.6 | Sigma Zoom 100-200 4.5 | Samyang 8mm 3.5
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości