Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak to jest z tym ISO w cyfrówkach
Ostatnio dość sporo eksperymentuje z moim aparatem efekty są bardzo różne od dobrych do tak dennych że już myślałem że cos mi się zepsuło.
I co zauważyłem , że wcale nie należy szaleć z ISO , bo ostatnio dużo lepsze efekty mam na ISO 400 a nawet ISO 200 niż na 800. Ale dlaczego ? tego nie wiem .
Ostatnio czytałem "Tipsy na CP 995" i co ja tam znalazłem, że goście zalecają przy długich czasch (30 sek) ISO 100 i EV+ .
Więc pytanie do fachowców, jak to jest z tym ISO i co w koncu powinno być poustawiane by zdjęcia z cyfrówki były optymalne.
Jak powinno byc ustawione EV , jak biel jak pomiar światła (punktowy , matrix ... ) , bo zaczynam się gubić w tych ustawieniach.
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
Nie tam zebym sie za fachowca uwazal ale:
Cytat:I co zauważyłem , że wcale nie należy szaleć z ISO , bo ostatnio dużo lepsze efekty mam na ISO 400 a nawet ISO 200 niż na 800. Ale dlaczego ? tego nie wiem .
No jasna sprawa nie ma chyba matryc z nominalna czulascia 800 a nawet 400. Optymalna (jesli chodzi o jakosc obrazu pomijajac kwestie np. niedostatecznego oswietlenia) bedzie zawsze nominalna czulosc matrycy (mozna znalezc drobnym drukiem w instrukcji Wink ), wszystkie inne czulosci sa kosztem czegos (szumow, dynamiki, itp.).
Cytat:Ostatnio czytałem "Tipsy na CP 995" i co ja tam znalazłem, że goście zalecają przy długich czasch (30 sek) ISO 100 i EV+ .
Tylko ze przy naswietlaniu na 100 a na 800, zeby sie tyle samo naswietlilo potrzebny jest czas 8x (przy 200 2x, 400 4x) dluzszy, nie ma problemu jak aparat potrafi naswietlac tyle co nam z tych rachunkow wychodzi. Jesli aparat naswietla max. 30sek to w zaleznosci od oswietlenia moze sie okazac ze na 100 nie bedzie nic a na 800 zaszumione cos (wybor pozostaje uzytkownikowi).
Generalnie przy zdjeciach normalnych (w normalnych warunkach oswietleniowych) trzeba uzywac mniejszych wartosci czulosci (wszystko zalezy jakie czasy naswietlania nam z ustawien wychodza i czy np. dla wymaganej glebi ostrosci (wartosci przyslony i ogniskowej obiektywu), jestesmy w stanie utrzymac aparat nieporuszony). Fotografia to sztuka kompromisu.
Cytat:EV+
Korekcja Chodzi o to ze aparat (przy +1) bedzie naswietlal o jedna "dzialke mocniej" (tzn. 2x dluzej) niz to wychodzi z pomiaru (przy+2 -cztery razy itd.) np. zamiast 1/60sek naswietli 1/30.
Cytat:Jak powinno byc ustawione EV , jak biel jak pomiar światła (punktowy , matrix ... ) , bo zaczynam się gubić w tych ustawieniach.
EV -bez korekcji (o ile scena tego wymaga trzeba wprowadzic korekcje -np. zdjecia pod swiatlo lub jasnego obiektu)
punktowy,matrycowy... jak sie nie chce "myslec" to matrycowy, aparat pomierzy w roznych miejscach sceny i cos wyposrodkuje o ile kontrast sceny na to pozwoli, (zeby np niebo jeszcze nie bylo przepalone a sylwetki osob na zdjeciu wystarczajaco naswietlone).
Pomiar punktowy sluzy do oceny kontrastu sceny (zwyczajnie w jej roznych punktach mozna sobie pomierzyc od swiatel do cieni i jak roznice w czasach naswietlania (przy tej samej przyslonie oczywiscie) wyjda w granicach ~5 dzialek to scena ma szanse wyjsc dobrze, jak wiecej to cos bedzie albo przepalone albo niedoswietlone). Znajac rozpietosc czasow dla sceny mozna sie wstrzelic tak zeby dostac to o co nam chodzi nie gubiac calej reszty jeszcze. Ew. wycelowac punktowo na fragment sceny np. twarz osoby i mamy wtedy gwarancje ze ten fragment bedzie ok i pal licho reszte Wink (sposob uproszczony). Jak mowilem fotografia to sztuka kompromisow.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Bartku,

Co do ustalenia balansu bieli, to ostatnio zrobiłem mały eksperment. W moim Canonie mam możliwość ściągnięcia obrazka w formacie RAW, który następnie poddaje obróbce w pececie. Okazuje się, że balans bieli nie wpływa na parametry ekspozycji, ale jest pochodną procesingu w aparacie tzn. przy zachowaniu takich samych wszystkich parametrów, zdjęcie wykonane z różnym ustawieniem balansu bieli, będzie identyczne w formacie RAW. I tu ciekawa obserwacja, może kwestia gustu - przy zabawia w zmianę balansu bieli poprzez zmianę ustawienie temperatury zdjęcia nieba najbardziej naturalnie wyglądały przy ustawieniu T=3800. Przesunięcie w stronę czerwieni następuje dla T powyżej 4000, a ku barwie niebieskiej dla T poniżej 3500.

Pozdrawiam,
Czarek
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
to ja zacznę od końca:
Czarku plik raw pozwala również obróbkę zdjęcia w granicach +/- 1 EV co jest już letką jazdeczką !

Do Tboro:

w większości masz rację ale nie do końca. Nowe Canony doskonale radzą sobie do czułości 800 ISO, przy 1600 ISO w dobrych warunkach oświetleniowych bardzo dobrze i wystarczająco przy 3200. Może to na przykład oznaczać, że matryca nominalnie ma 200 lub 400 i niższe czułości są uzyskiwane poprzez "hamowanie" matrycy. Ostatnio zawzięcie studiuje wszystkie wykresy, dynamikę poszczególnych matryc, ich czułości i zachowanie w różnych warunkach (czytać w słabych ). Bez przesady można powiedzieć, że to co oferuje nam Canon jest już naprawdę niedaleko od fotografii "analogowej", biorąc pod uwagę możliwości jakie daje obróbka materiału cyfrowego myślę, że w wielu przypadkach już ją przewyższa i mowa tu również o astrofotografii.
Co do Twojego opisu doboru czułości zgodzę się też tylko połowicznie. Ja osobiście dobieram konkretny materiał do wykonywanego zlecenia (np. mięso fotografuje na odwrotkach Kodaka, a krajobraz (ale wiosna, lato) na Fuji, nawet jeżeli fotografuję modę to dobieram różnego rodzaju materiały w zależności od potrzeb i nastroju jaki chce uzyskać), najlepszym przykładem że czułość nie jest rzeczą najistotniejszą są zdjęcia z Kodakiem Supra 400 (podwyższona czułość na barwę czerwoną pokazuje obiekty mgławicowe lepiej niż np materiał Fuji o czułości 800 czy 1600). Bo dla nas akurat najważniejsza sprawa to czułość w określonym widmie !

ok i na koniec szef Smile

Bartku Tboro ma rację nie ma co szarżować z czułością, jeżeli aparat robi zdjęcia mocno zaszaumione przy ISO 800 lepiej spróbować ekspozycji w wartości np. 75% czasu ale przy ISO 400. Każdy aparat cyfrowy ma swoje ograniczenia, które im lepiej poznasz tym będzie Ci się lepiej i przede wszystkim sprawniej pracowało. Możesz zresztą zrobić następującą próbę: naświetlasz np 4x60 s przy ISO 400 a potem 1x240 przy 800 lub 2x120 ISO 800 i po zestakowaniu oglądasz który materiał Cię bardziej satysfakcjonuje. Dla ułatwienia rób np. podwórko nocą bo tak do testów łatwiej i wystarczy.

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Ze swojego podwórka dodam:

1. ISO
W swoim mam ISO 100/180/300/500. W praktyce astrofoto zazwyczaj robie 180. Przy 300 szum juz mnie bardzo denerwuje zwlaszcza przy fotkach z czasami powyzej kilku sekund.
W przypadku "consumer cameras" czyli, aparatu takiego jak moj czy CP4500 nie ma wiekszego sensu pstrykanie fotek z ISO >400. Co innego "hi-end" jak np Canon 10D.

2. Pomiar swiatla.
Przy astrofoto praktycznie dotyczy tylko Ksiezyca i Slonca przez teleskop. Wtedy korzystam z pomiaru puntowego (jesli power teleskopu duzy to i do innych planet tez - ale to nie ja)
Przy DS z dlugim czasem pomiar nie ma zadnego znaczenia bo i tak ustawiamy manualnie. A swiatlomierz nie wie "co jest grane".

3. Balans bieli.
Unikaj AUTO zwłaszcza jesli material ma byc do stackowania - kolejne fotki mogą mieć różne barwy. W przypadku nieba zazwyczaj używam ikonki ze słoneczkiem. Ale i inne ustawienia dają czasami ciekawe efekty.
Odpowiedz
(26.09.03, 14:30)Czarek W link napisał(a):Przesunięcie w stronę czerwieni następuje dla T powyżej 4000, a ku barwie niebieskiej dla T poniżej 3500.

Czarku, a nie odwrotnie?
Odpowiedz
(26.09.03, 17:13)papatki link napisał(a):.. jeżeli aparat robi zdjęcia mocno zaszaumione przy ISO 800 lepiej spróbować ekspozycji w wartości np. 75% czasu ale przy ISO 400.

Michal, chyba sie przejezyczyles Wink. Chyba powinno byc z "dluzszym" czasem ale z mniejszym ISO.
Odpowiedz
Dzięki Panowie , troszke mi się "rozjaśniło" co prawda noce takie że tylko lukać w teleskop bo szkoda czasu na eksperymenty ale dziś postaram się troszkę potestować .
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
do Papatki: (jak juz lecimy osobowo Wink )
Cytat:w większości masz rację ale nie do końca. Nowe Canony doskonale radzą sobie do czułości 800 ISO
rzeczywiscie nie napisalem o jakich typach aparatow mowa (przpraszam domyslnie zalozylem jak to byl raczyl zauwazyc Togal klase popularna -bez urazy) o jakim typie matrycy lub aparatu traktuje ten wywod (napisalem ze trzeba zajrzec do instrukcji a nie dawac sie zwiesc zabiegom marketingu -czulosc 800,1600 i kto wie jeszcze jaka bo np. z jakimi czasmi jest sens stosowac (bo jaki szum wyjdzie) to juz nie raczyli napisac).
Cytat:Co do Twojego opisu doboru czułości zgodzę się też tylko połowicznie. Ja osobiście dobieram konkretny materiał do wykonywanego zlecenia
Przpraszam jest to dla mnie oczywiste aczkolwiek w tym przypadku troche nie na temat (choc istnieje poglad ze w dyskusji kazda uwaga jest wartosciowa) no chyba ze uzasadnisz to tak ze nosisz do roznych zlecen tez rozne cyfrowki ;D. Co do uczulenia w roznych materiałów w roznych czesciach widma, uwagi jak najbardziej bardzo cennne (bo trudno tu mowic o jakichkolwiek zaleznosciam miedzy uzyskiwanymi efektami i parametrami np. czuloscia filmu, bo decyduje tak naprawde typ materialu- czyli co sie tam producentowi udalo lub nie w interesujacym nas zakresie zastosowan a reszta parametrow jest wymuszona).
Wybor wymaga zastosowania kryterium nadaje sie badz nie (daje dobre efejty lub nie). Swiadomosc zaleznosci ogolnych oczywiscie pomaga nie bladzic po omacku ale jesli chodzi o "zastosowania ekstremalne" to metody doboru trzeba sobie wypracowac.

Klaniam sie i pozdrawiam tboro
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości