Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU Gem - ciągły spadek jasności?
#1
Właśnie zaciekawiła mnie ta gwiazda zmienna BU Gem,bo nawet dość przyciemniała nam,więcej info na blogu  Big Grin Big Grin https://astrodamian.blogspot.com/2019/12...nosci.html
Lornetka DeltaOptical 10x50 Silver
Odpowiedz
#2
Akurat IC443 to mój fotograficzny kolejny cel, więc niejako będę obok gwiazdy BU Gem/ 6 Gem i jeżeli tylko pogoda pozwoli, to na pewno się jej bliżej przyjrzę

Wbijaj z takimi wątkami też tutaj - https://www.astropoludnie.pl 

Mieszkasz w miarę niedaleko, więc czasami możesz do nas wpaść Smile


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#3
W zachodniej konstelacji Bliźniąt,warto skierować lornetkę na dość ciekawą gwiazdę zmienną BU Gem. To gwiazda czerwona i jest nieregularną LC,typ widmowym M1-M2 o klasie jasności Ia. Nieregularne wolno zmienne późnych typów M,C,S o amplitudzie około 1 mag. Gwiazda jest chłodnym czerwonym nadolbrzymem o temperaturze około 3700 Kelvinów,czyli jest dużo chłodniejsza od naszego Słońca. Gwiazda jest jaśniejsza 86 000 od Słońca,a jej promień wynosi 670 promieni Słonecznych,czyli gwiazda sięgnęłaby do orbity Jowisza! jej masa wynosi 20 razy większa od Słońca. Gwiazda jest położona na południowy zachód od gromady otwartej M35 w Bliźniętach.

W ostatnim czasie gwiazda wykazuje słabą aktywność,ponieważ podczas moich obserwacji lornetkowych,jej jasność dość gwałtownie spadła do około +7.0 mag Smile Smile  Jej jasność zmienia się w nieregularnych odstępach czasu w zakresie od 5.74 do 8.10 V mag. Katalog VSX klasyfikuje gwiazdę półregularną typu SRC o okresie 325 dni.

Tak więc zachęcam do obserwacji tej gwiazdki,spokojnie gwiazdę można zaobserwować przez Lornetkę 7x50 i 10x50 8-) 8-)

Poniżej krzywa jasności BU Gem z Polskiej bazy SOGZ-PTMA,oraz mapka położenia gwiazdy. źródło SkyCharts (CdC)


Wink Wink

         
Lornetka DeltaOptical 10x50 Silver
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości