Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Widoczność księzyca w pełni
Mam pytania:
1 Dlaczego widzimy Księżyc w pełni widoczny w 100% skoro orbita księżyca nachylona jest pod kątem 5 stopni do ekliptyki Ziemi?
2 Czy księżyc w pełni jest widoczny dla obserwatorów znajdujących się w różnych punktach na Ziemiw trakcie trwania nocy?
Odpowiedz
ad 1 Bo słońce oświetla całość księżyca zwróconą w jego stronę
ad 2 Tu 100% pewnosci nie mam ale Księżyc w trakcie nocy nie zmienia znacząco swojej pozycji wobec Słońca, to Ziemia się obraca. Więc tak chyba tak, różnice w kącie pod jakim obserwujemy mają na to raczej marginalny wpływ
[Obrazek: 548760.gif] Orion 200/1200
Odpowiedz
Zazdroszczę wiedzy! Big Grin
Ja też mam pytanko. Jak to się dzieje, że często za dnia widzimy jednocześnie słońce i księżyc?
Odpowiedz
To akurat proste, czas obiegu księżyca wokół ziemi to trochę ponad 27 dni, a doba to ledwie 24h. Dlatego cykl dzień/noc nie pokrywa się z wschodami i zachodami księżyca.
[Obrazek: 548760.gif] Orion 200/1200
Odpowiedz
A ja mam pytanie, czy wiadomo coś więcej na temat tego słynnego życia na księżycu oraz śladów wody na nim znalezionych?
Odpowiedz
Woda na księżycu to nic nowego. Tak samo jak na Marsie czy kilku innych planetach. Tylko, że nie jest to woda w stanie płynnym...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości