Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WW Psc i WR136
Tak jakoś wyszło,że po kilku (nastu) latach istnienia forum,jako pierwszy napiszę temat w dziale Spektroskopia Smile Czy dostanę za to jakąś nagrodę?

Wrzucam widmo dwóch gwiazd-jedna to gwiazda  typu Wolfa-Rayeta w konstelacji Łabędzia- WR136. Jest ona 250 tys jaśniejsza od naszego Słońca, 15 razy bardziej masywna i około 3,5 razy większa. Jej wiek szacowany jest na około 4,7 milionów lat i najprawdopodobniej za około 100 tys lat skończy  jako supernowa. 

Parę miesięcy temu zrobiłem zdjęcie okolic gwiazdy,więc wrzucam je też dla zlokalizowania jej.

Kolejną gwiazdą jest zmienna w gwiazdozbiorze Ryby- WW Psc (HIP4655). Niestety nie wiem o niej zbyt wiele i mam nadzieję,ze ktoś coś o niej napisze więcej. Głębsza analiza musi poczekać na kolejny weekend. Znalazłem ją przypadkowo,analizując widmo Urana. O ile jest to dobrze skalibrowane widmo,to ten pik w wodorze wygląda podobnie jak w gwiazdach nowych. Sam nie wiem co mam myśleć o tym. Ciężko znaleźć jakieś porównanie tej gwiazdy w atlasach.

Odpowiedz
Opisz czym i jak to robiłeś. Muszę się zabrać za spektroskopie szczególnie że kupiłem Star Analiser Smile
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
To trochę skomplikowane,bo sam dopiero raczkuję w temacie i poruszam się w nim po omacku. Niby w sieci jest trochę wiedzy na ten temat,ale jakoś nic konkretnego. Mam jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi,więc nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd moimi teoriami i techniką obróbki.

Tak w skrócie-sprzęt to SA100,refraktor 80mm i Canon lub ASI120MM. Soft to Iris (Canon),Registax (ASI120),oraz Bass i Visual Spec do kalibracji widma. 

Jak poczekasz cierpliwie jakiś nieokreślony okres czasu Wink aż nabiorę wprawy,to Ci wszystko opiszę co i jak.

Odpowiedz
OK to czekam Smile z niecierpliwością
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
pare lat temu też próbowałem WR 136

N 51.34'47,76   E 20.34'28,14
Odpowiedz
(05.12.15, 10:45)frugoslaw napisał(a): pare lat temu też próbowałem WR 136

Ładnie to wyszło. Masz jeszcze jakieś gwiazdy WR?

Odpowiedz
mam jeszcze WR 140

N 51.34'47,76   E 20.34'28,14
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości