Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
teleskop
Witam, jestem nowa Smile. Już jakiś czas interesuję się astronomią i uznałam że czas na zakup teleskopu. Do tej pory do obserwacji używałam lornetki. Dodam, że mieszkam na wsi z daleka od wszelkich miejskich świateł. Na ten cel chciałabym przeznaczyć ok. 400, góra 500 zl. Możecie mi coś doradzić? A tu znalazłam taki teleskop i zastanawiam sie czy warto: http://allegro.pl/markowy-teleskop-sky-watcher-s-bk705az2-gratisy-i5211916129.html
Odpowiedz
W imieniu społeczności forum - witam bardzo serdecznie. Wink

Aby forum mogło pomóc Musisz zdać sobie sprawę z kilku rzeczy.

Pierwsza bardzo istotna sprawa to odpuszczenie sobie zakupów przez serwisy typu Allegro. Nawet w wypadku, kiedy szukasz teleskopu używanego (albo przede wszystkim wtedy) odradzam korzystanie z tego typu serwisów. Sprzęt najczęściej jest uszkodzony, zabrudzony bądź niekompletny, a jego ceny nierzadko są zbyt wysokie w stosunku do jego stanu. Oczywiście w wypadku aukcji takiej jak ta z Twojego linku, gdzie oferowany sprzęt wystawia znany w środowisku astro amatorów sklep internetowy, można zastanowić się nad kupnem. Polecam Ci jednak witryny internetowego astro sklepu, albo nawet odwiedzenie stacjonarnego sklepu z artykułami astronomicznymi. W takim wypadku sprzedawca na pewno pomoże dokonać najlepszego możliwego wyboru. Poza powyższymi można jeszcze przeglądać giełdy na forach o tematyce astronomicznej, gdzie nierzadko trafić można na tani, a dobry i dobrze utrzymany teleskop.

Poniżej podaję trzy linki do sklepów internetowych, które w moim odczuciu są jednymi z lepszych:
- http://www.teleskopy.pl/
- http://www.astrokrak.pl/index.php
- http://www.deltaoptical.pl/
Polecam, abyś właśnie tam rozpoczęła poszukiwania interesującego Cię sprzętu. O allegro natomiast najlepiej zapomnieć. Wink

W kwestii doradzenia w wyborze teleskopu – warto abyś odpowiedziała na kilka pytań (link poniżej), które zdecydowanie ułatwią pomoc, a Tobie wskażą pewne istotne fakty.
- http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,16121.0.html

Poza tym polecam poszerzenie własnej wiedzy w dziedzinie teleskopów. W tym celu mogę polecić Ci stronę:
- http://celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Rozumiem, że być może nie o taką pomoc  Ci chodziło, gdyż jedyne co zrobiłem to przysypanie Cię linkami.  Uważam jednak, że to najlepsze co można zrobić na początek. Zdecydowanie pomoże to doborze najlepszego możliwego sprzętu w tej kategorii cenowej.

Polecam również poczytać dział "Forum dla początkujących i nie tylko". Wiele osób właśnie tu rozpoczynało swoją przygodę z astronomią, tutaj zadawało pierwsze pytania dotyczące teleskopów, więc wiele istniejących już wątków może okazać się pomocne.
Pozdrawiam, Pingwin. Smile
Astropozdro! Big Grin // Lornetka: Nikon 10x50 Action VII // Chętnie przygarnę: teleskop SKDOB (Synta) 8", lub 6". (Wiadomości na priv.) // Żychlin  N: 52° 14' 27"              E: 19° 37' 51"
Odpowiedz
Jak już ostrzegamy przed nieuczciwymi ofertami na aledrogo to należy ostrzec, że czasem i w dedykowanym sklepie astronomicznym można celowo zostać wprowadzonym w błąd. Forumowicze donosili, że zachwalany był teleskop, który akurat był na stanie i którego  sprzedawca chciał się pozybyć, i który z tego powodu nie był optymalnym wyborem za daną kwotę (przypadek typu nowa wersja modelu teleskopu vs stara). Tego typu przypadki  można łatwo wygooglować na forach. Z tego co pamiętam to dotyczyły one jednego z wymienionych przez kolegę wyżej astro-sklepów.

Na giełdach forumowych też można trafić na niekompletny sprzęt, więc trzeba się dopytać czy jest komplet, a czego ewentualnie brakuje, czy i co było z teleskopem robione np. czy był rozkręcany na części pierwsze, bo nie każdy teleskop można sobie w domu rozkręcić i skręcić przywracając go do stanu faktycznego. Mówi się też, że na giełdzie lubi się pojawiać sprzęt, który fabrycznie nie zapewnia konfortu obserwacji np. nieudany model teleskopu, montażu, czy wadliwa sztuka, a rzadko sprzedawane są egzemplarze, które taką satysfakcje dają. Oczywiście mnóstwo jest ofert od osób, które nie trafilo z hobby i sprzedają nowy lub prawie nowy teleskop. Przy kupnie na giełdzie trzeba pytać sprzedającego o każdy szczegół. Kupno z giełdy pozwoli zaoszczędzić prawię połowę pieniędzy w stosunku do kupna nowego teleskow sklepie, dlatego warto taką możliwość rozważyć.

Jeśli koniecznie chcesz kupować w sklepie to wybierz astrokrak.pl lub deltaoptical. W tym pierwszym może nie jest zawsze najtaniej, ale sprzedawca (Pan Janusz) wszystko chętnie Ci wytłumaczy i nie sądzę, żeby doradził Ci źle.

Pozdrawiam,

MK
Odpowiedz
0
Odpowiedz
Dziękuje serdecznie za uzupełnienie wypowiedzi.

Prawdę powiedziawszy, osobiście nigdy nie miałem najmniejszego nawet problemu ze sklepem teleskopy.pl. Jak rozumiem, to z nim pojawiały się problemy. Wymieniając te 3 sklepy kierowałem się wyłącznie moimi doświadczeniami z nimi, a na żaden z nich nie mogę narzekać. Warto zaznaczyć, że osobiście zamawiałem jedynie przez internet. Zamówienia były zawsze szybko realizowane, przedmioty solidnie zapakowane i stąd moja opinia. Poza tym, kilkoro moich znajomych odwiedziło, któryś ze sklepów stacjonarnych (na T) i również trafili na sprzedawców "z sercem", którzy doradzili uczciwie i sensownie.

Nie bronię oczywiście sklepu na T, chciałem jedynie uzasadnić tutaj swoją opinię.

Jednakże zwrócenie uwagi na ten problem jest bardzo ważne. Faktem jest, że zarówno na giełdach różnych for jak i w sklepach można zostać zwyczajnie oszukanym, a przy zakupach przez internet dochodzi jeszcze kwestia możliwości uszkodzenia sprzętu przez osobę/firmę dostarczającą, co w przeważającej liczbie przypadków jest nie tyle szkodliwe, co upierdliwe. Musimy czekać dodatkowo kilka dni na dostarczenie nowego sprzętu. Problemy te mogą pojawić się w każdym miejscu, pozostaje kwestia trafienia na odpowiednią osobę. Wydaje mi się, że rozwiązaniem tego jest, przede wszystkim, dociekliwość, którą warto poprzedzić zebraniem wszelkich informacji. I od tego są właśnie fora, strony tematyczne czy książki o tematyce astronomicznej, czy teleskopowej. Nie da się zrobić w balona ten kto wie więcej.

I tutaj wypadałoby zakończyć, nie chcemy przecież zrobić offtop-a.
Pozdrawiam serdecznie, Pingwin. Wink
Astropozdro! Big Grin // Lornetka: Nikon 10x50 Action VII // Chętnie przygarnę: teleskop SKDOB (Synta) 8", lub 6". (Wiadomości na priv.) // Żychlin  N: 52° 14' 27"              E: 19° 37' 51"
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości