Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POMOC W WYBORZE TELESKOPU
Witam,

Proszę o pomoc w wyborze teleskopu; kwalifikuję się jako niedzielny astronom; miałem kiedyś Newtona TAL o aperturze 114 mm - jego możliwości trochę mnie wówczas zniechęciły do obserwacji. Chciałbym nabyć sensowny teleskop do obserwacji (wizualnych, ale koniecznie z automatycznym prowadzeniem) przede wszystkim planet, planetoid i księżyca; sprzęt raczej stacjonarny (spory, niezadaszony balkon); sporadycznie wyjazdy poza miasto na obrzeżach którego mieszkam; budżet ok. 8000 pln.

Zwróciłem uwagę m.in na:

http://allegro.pl/teleskop-messier-ar-152s-152-760-eq6-krakow-i5185653883.html

- czy duża światłosiła przeszkadza w obserwacjach planetarnych?

http://sklep.teleskopy.net/meade-lxd-75-sn-10-reflektor-2541016-autostar-p-510.html?cPath=0_21_35_87

- ile są warte teleskopy SN?; niewiele wiem na temat jakości obrazu w tzw. teleskopach katadioptrycznych

Czytam od kilku dni forum ale nadal mam mętlik w głowie; będę wdzięczny za każdą poradę
Odpowiedz
Nikt Ci nie odpowiedział, szkoda !!! Prawdopodobnie zaćmienie Słońca i obrabianie materiału temu przeszkodziły  Wink

Temat wielki, jak nie byle jaka rzeka, szczególnie gdy do dyspozycji jest relatywnie znaczna suma. Jeśli nie straciłeś jeszcze cierpliwości na czekanie, lub nie zwróciłeś się o poradę na jakimś innym forum ( z lepszym skutkiem) - postaram się jutro coś napisać. A tymczasem krótkie uwagi:

- sprzętu astro nie kupuje się na allegro, bo często bywa to "alledrogo". Kupuje się w sklepach z takowym sprzętem!!!
- duża światłosiła nie przeszkadza w obserwacjach planet
- planetoidy ? Niestety, to wyższa szkoła jazdy a Ty jesteś zupełnym nowicjuszem
- teleskop z drugiego linku, jak piszesz w skrócie SN ( Schmid- Newton ) - obawiałbym się decydować na niego z uwagi na parowanie przedniego
  "szkła" korekcyjnego. Tego typu SN , lub klasyczne katadioptryki z zamkniętą tubą wymagają ponadto długiego chłodzenia. Wprawdzie otwarty balkon, ale nie potrafię jednoznacznie powiedzieć, jak byłoby z tym chłodzeniem i zaparowywaniem. Obrazy bez zarzutu, ale musi być dobra kolimacja.
Ceny obydwu masz na górnej granicy, ale pamiętaj, że trzeba kupić okulary i inne akcesoria - a to jest czasem niewiele mniej od teleskopu !!!

Tyle tymczasem !  Te pieniądze trzeba wydać rozsądnie, więc pośpiech w podejmowaniu decyzji nie jest wskazany. W dodatku: może przyjdzie Ci
ochota na fotografowanie  ? Ja bym z góry się nie zastrzegał, że nie - znam to z autopsji  Smile

Pozdrawiam  Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości