Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowy teleskop
Witam! Właśnie stoję przed zakupem pierwszego teleskopu w życiu. Smile Chciałbym się Was poradzić. Otóż interesue mnie przede wszystkim głębokie niebo, czyli mgławice, gromady itp. Sporadycznie planety i obiekty układu słonecznego. Ponadto wolałbym się skupić na obserwacji wizualnej, ale w końcu zacząłbym też uprawiać astrofotografię. Mam dużo dobrych miejsc do obserwacji, mieszkam na wsi, a z transportem nie będzie problemu. Tutaj rodzi się pytanie: jak to wszystko pogodzić? Mój budżet to ok. 3000zł z ewentualnym +/-. Aparat jaki do tego mogę mieć, to Canon 700d. A teleskop, który obserwuję, to Sky-watcher N305/1500 Synta 12" na dobsonie. http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-305/1500-SYNTA-12-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1466.html

Co sądzicie o tym teleskopie, czy spełni on moje oczekiwania? No i jak sobie radzi on ze zdjęciami?
Proszę o rady. Smile Ewentualnie inny teleskop, jeśli ten nie jest dla mnie odpowiedni.

Pozdrawiam, Michał.
Odpowiedz
Znajomy go ma i sobie chwali Smile
Odpowiedz
Do obserwacji wizualnych OK, zwłaszcza pod ciemnym niebem - a takowe masz, jak piszesz.
Natomiast do robienia fotek - można się pobawić na krótkich czasach z Księżycem i jaśniejszymi planetami, ale to w zasadzie wszystko.
Tego typu teleskopem z montażem azymutalnym ( bo takim jest montaż Dobsona ) nie da się podążać za obiektem, jak z montażem paralaktycznym
( skrót myślowy ) - więc dłuższe czasy potrzebne do DS-ów (mgławice, galaktyki) nie wchodzą w rachubę.
Uniwersalnego i relatywnie taniego teleskopu nie ma. Albo smakujesz wizualnie gromadki kuliste, mgławice i galaktyki takim jak w linku, albo... dużo, dużo czytasz o fotografowaniu nocnego nieba i sam dochodzisz do wniosku, że to "inna bajka" . Inna cenowo i pod względem posiadanej w tym zakresie
wiedzy, doświadczenia...
Smile

Odpowiedz
Witam

Ja jestem nowicjuszem i dopiero co zamierzam zabrać się do obserwacji nieba. Czy uważacie, że ten teleskop z pierwszego linku będzie dobry? Nie ukrywam, że cenowo to dość dużo dla mnie. Pozdrawiam
Odpowiedz
Ten z pierwszego linku jest świetny ale do wizualnych obserwacji .

Polecam ten  http://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-N-200/1000-(BKP200/1000)-OTAW-teleskopy-1864.html  jest bardzo dobry i przyszłościowy jeśli ktoś chce zająć się również astrofotografią nieba .

Jest uniwersalny , duże lustro 200 mm świetnie sprawdzi sie w obiektach DS jak i planetach.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości