Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czas trwania nowiu Księżyca
Cześć forumowiczom!

Na codzień nie jestem aktywnym obserwatorem nieba. Dlatego mam nadzieję tutaj znaleźć odpowiedź na bardzo ważne dla mnie pytanie: ile trwa nów Księżyca? W zasobach Internetu znalazłem informację, że w sensie kalendarzowym może to trwać do 3 dni. Znalazłem też informację, że w sensie astronomicznym będzie to ok. 130 minut. Mnie interesuje zaś, ile to trwa w sensie czysto wizualnym, tzn. po jakim czasie od momentu nastania nowiu ludzkie oko (bez żadnych przyrządów) jest w stanie ujrzeć nowy sierp Księżyca na niebie. Jakie są wasze osobiste doświadczenia w tym temacie?

Potrzebne mi to jest do ustalenia pewnych faktów z dziedziny historii / archeologii.
Odpowiedz
Do tej pory myślałem, że każda faza Księżyca ( a więc I kwadra, pełnia, III kwadra i nów ) - to pojęcia w pewnym sensie abstrakcyjne. Ze Księżyc w każdej z wymienionych faz jest w nieskończnie krótkim czasie. W przypadku nowiu jest to wtedy, gdy jest w koniunkcji ze Słońcem, patrząc z Ziemi a więc na jednej linii jest Słońce, Księżyc i Ziemia. Dokładniej ( chyba) - środki ciężkości tych obiektów.
Ale w wikipedii teraz wyczytałem, że " Z astronomicznego punktu widzenia nów pojawia się wtedy, gdy jest w koniunkcji ze Słońcem w układzie ekliptycznym. Ten moment jest jednoznaczny i nie zależy od położenia, a w niektórych okolicznościach zbiega się z zaćmieniem Słońca." To mi jeszcze bardziej komplikuje sprawę  Smile

Z przyjemnością poczytam uwagi Kolegów na ten temat, ale że w sensie astronomicznym nów może trwać 130 min. a kalendarzowym nawet 3 dni - to dla mnie zupełna nowość.

Natomiast na pytanie, "...po jakim czasie od momentu nastania nowiu ludzkie oko (bez żadnych przyrządów) jest w stanie ujrzeć nowy sierp Księżyca na niebie. Jakie są wasze osobiste doświadczenia w tym temacie? " - nie ma chyba dobrej odpowiedzi. Za dużo czynników na to wpływa: kondycja oka, kątowa różnica między horyzontem a widnokręgiem w miejscu obserwacji, przejrzystość powietrza na widnokręgu ( horyzoncie)...

Jest taki Pan, który mógłby nas oświecić, ale prawdopodobnie gdzieś sobie teraz pływa po świecie i nie ma dla nas czasu... Big Grin

Odpowiedz
Sky & Telesope podaje, że rekordową obserwacją Księżyca nieuzbrojonym okiem dokonano w 15h. 32m. po nowiu:

Seeking very young crescent Moons is great sport if you've got an unobstructed western horizon. But it takes planning to succeed. If conditions are right, you can usually glimpse a 17-hour-old Moon with a small telescope and a 20-hour Moon by eye. The youngest Moon ever seen with optical aid was just 11h 40m past new, and the record for the unaided eye is 15h 32m.

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + http://www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
(11.08.14, 17:32)papatki link napisał(a):Sky & Telesope podaje, że rekordową obserwacją Księżyca nieuzbrojonym okiem dokonano w 15h. 32m. po nowiu:

Seeking very young crescent Moons is great sport if you've got an unobstructed western horizon. But it takes planning to succeed. If conditions are right, you can usually glimpse a 17-hour-old Moon with a small telescope and a 20-hour Moon by eye. The youngest Moon ever seen with optical aid was just 11h 40m past new, and the record for the unaided eye is 15h 32m.

Pozdrawiam!

Szkoda, że nie ma szczegółów odnośnie miejsca i czasu...

Powracam myślą do poprzednich dywagacji. 3 obiekty ( prawie) w jednej linii, to chyba tylko zaćmienie Słońca. Ale Księżyc w momencie nowiu najczęściej przechodzi "pod", czy "nad" Słońcem ( pod czy nad płaszczyzną ekliptyki ). Więc chyba poprawka: nów jest wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia są w jednej płaszczyźnie, prostopadłej do płaszczyzny ekliptyki.

Odpowiedz
Dla mnie pytanie jest takie samo, jak: ile trwa moment równonocy czy przesilenia. Sam nów to jest chwila, konkretny moment. Minuta wcześniej czy później - to minuta przed i po nowiu.
Oczywiście można z grubszym przybliżeniem przyjąć, że "Księżyc w nowiu" to konkretna doba, gdy występuje moment nowiu. A czy Księżyc 15 godzinny, czy 20 godzinny to pewnie na fotografii można by różnicę zobaczyć porównując - to pole do popisu dla astrofotomaniaków Smile.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Znalazłem jeszcze stronę muzułmańską (jak wiadomo, oni mają kalendarz księżycowy). Wynika z niej, że do zobaczenia sierpa "gołym okiem" potrzebne jest odchylenie 9 stopni, co Księżyc osiąga ok. 17 godzin po nowiu (gdy jest w perygeum) lub 23 godziny (gdy jest w apogeum). Rekord (choć nie zweryfikowany) to 15,4h.

Zob. http://www.moonsighting.com/faq_ms.html

Z całości wynika, że ludy starożytne zaczynały początek miesiąca dwa dni po nowiu, a nie jak można by sądzić, dzień po nowiu.

Teraz do całej układanki potrzebuję jeszcze info, jaki jest maksymalny czas między zachodem Słońca a zachodem Księżyca w nowiu i w dzień po nowiu. Innymi słowy: jak dużo czasu po zachodzie Słońca miał starożytny rolnik na sprawdzenie, czy pojawił się nowy sierp Księżyca czy nie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości