Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OZMA XVIII Niedźwiady 2014
#1
Miło nam ogłosić, że rozpoczęły się zapisy na  XVIII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii - OZMA 2014, który odbędzie się w dniach 14-17 sierpnia 2014 r. (czwartek-niedziela) w Niedźwiadach . Zlot odbędzie się na terenie amatorskiego obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina, woj. kujawsko-pomorskie, gdzie ma swoją siedzibę Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne. Właśnie tam narodziła się idea OZMA i również tam odbył się legendarny już pierwszy zlot OZMA'97. W ubiegłorocznej edycji zlotu uczestniczyło około 150 miłośników astronomii z całego kraju, co potwierdza że OZMA jest najpopularniejszym polskim zlotem wśród miłośników astronomii. Wzorem ubiegłego roku OZMA trwa o jeden dzień dłużej. Wszyscy chętni mogą bowiem przyjechać do Niedźwiad już w środę.

Zgłoszenia (lub pytania dotyczące zlotu) proszę kierować na adres poczty elektronicznej:
[size=12pt]Roman Kral e-mail: rkral@poczta.onet.pl, tel. kom. 691 468 800
lub Marek Nikodem: tel. kom. 608 228 861.
[/size]
W zgłoszeniu prosimy podać: imię i nazwisko, adres, e-mail, telefon kontaktowy, wiek (jeżeli osoba jest niepełnoletnia), rozmiar koszulki (S, M , L, XL, XXL, inny-dzieci). Udział osób poniżej 15 roku życia - tylko z opiekunem, osoby w wieku 15-18 lat z pisemną zgodą prawnego opiekuna.
Wpisowe: 130 zł; dzieci do lat 12 - 90 zł. Płatne w dniu zlotu !


Organizatorem OZMA jest tradycyjnie PPSAE ”Grupa Lokalna”. Tegoroczny zlot współfinansuje Urząd Miejski w Szubinie. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy zlot wśród miłośników astronomii. OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Ma raczej charakter "star party". Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia. W programie zlotu m.in. prelekcje i wykłady, prezentacje, warsztaty, konkursy z cennymi nagrodami oraz obserwacje astronomiczne. Zachęcamy do zabrania ze sobą sprzętu obserwacyjnego (ciemne niebo i otwarty horyzont!) , zdjęć, filmów oraz pochwalenia się swoimi dokonaniami z zakresu astronomii. Każdy uczestnik otrzyma możliwość prezentacji swoich dokonań i osiągnięć. Dla najlepszych nagrody i wyróżnienia.
Tradycyjnie przyznane zostaną główne nagrody GRAND OZ. W kategorii astrofotografia oraz w kategorii dokonania za wykonanie/modernizację instrumentu obserwacyjnego, wartościowe obserwacje, działalność popularyzatorską itp. Teren zlotu położony jest wśród czystych lasów, z dala od miejskich świateł i miejskiego zgiełku. Miasteczko namiotowe znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pola obserwacyjnego i pawilonów z teleskopami. Na miejscu również sanitariaty, świetlica, w której będą odbywały się wykłady oraz dwie duże wiaty. Wszystko w jednym miejscu. 4 dni wypoczynku pod gwiazdami, pośród natury i miłośników astronomii. Niewątpliwą atrakcją będzie dostęp do znajdujących się na terenie obserwatorium teleskopów.
Na wyposażeniu obserwatorium znajduje się następujący sprzęt:
Teleskop Słoneczny H-Alfa Coronado Solar Max II 90 Double Stack  !!!
Teleskop Newton 400/2000mm !
Teleskop Schmidt-Newton 250/1000 mm
Teleskop Maksutowa  Zeiss 150/2250 mm
Refraktor ED 100/900 mm
Wszyscy ozmowicze będą mogli korzystać przez  cały okres trwania zlotu ze sprzętu znajdującego się na wyposażeniu obserwatorium. Organizatorzy zapewniają wszystkim, którzy nadeślą zgłoszenie do 7 sierpnia okolicznościową koszulkę, dwa ciepłe obiady (piątek i sobota), kiełbaski na ognisko, miejsce na polu namiotowym oraz udział we wszystkich punktach programu zlotu. Nie możemy zagwarantować dobrej pogody, ale zapewniamy ciemne niebo i miłą atmosferę. Noclegi - tylko własne namioty lub przyczepy kempingowe, kwatery prywatne lub hotele we własnym zakresie.
Więcej informacji na oficjalnej stronie PPSAE www.ppsae.pl
Szczegółowy program zlotu wkrótce. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

Odpowiedz
#2
oficjalna koszulka  OZMA XVIII
[Obrazek: dcf51d673bf3a11dm.jpg]
Odpowiedz
#3
Jak miło, że w Niedźwiadach! Tylko troszkę niefortunny ten termin, bo za wiele ciemnego nieba to my nie dostaniemy. 14-ty to tylko 4 dni po pełni, nawet III kwadra wypada dopiero po zamknięciu zlotu. Tak to wygląda:

czw/17.08 - Łysolek wschodzi nad Niedźwiadami już koło ~21:45, faza 82% (!) i jest z nami do rana, tak jak w kolejne noce
pt/18.08 - wschód ~22:15, faza 72%
sob/19.08 - wschód ~22:50, faza 61%

Przypuszczam, że nie bez powodu ustaliliście taki termin, ale może szło by go trochę przesunąć? 21-24.08 to już praktycznie bezksiężycowe noce, podobnie 28-31.08... Niczego nie żądam bo i sam nie wiem całkowicie czy się zamelduję, po prostu zostawiam to pod rozwagę póki jeszcze sporo czasu (jeśli się już nie da, to nie było tematu).

Pozdrawiam!
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
#4
Już się nie da zmienić.  Księżyc jest dosyć nisko nad horyzontem, więc nie powinien aż tak bardzo przeszkadzać. Poza tym chcemy zahaczyć  o Perseidy, no i ten długi weekend, sporo osób zawsze narzekało, że nie może dostać wolnego. Słońce za to będzie wysoko, a jest w Niedźwiadach czym obserwować  Wink
Odpowiedz
#5
Znany jest już wstępny program OZMA 201413 sierpnia (środa)

-od rana : przyjazd pierwszych uczestników

13.00-18.00 obserwacje Słońca przez teleskop słoneczny Coronado Solar Max II  90 Double        Stack oraz  Zeiss 150/2250

- wieczorem: nieoficjalne otwarcie zlotu

-od zmierzchu do rana : obserwacje

14 sierpnia (czwartek)

10.00-18.00 rejestracja w biurze zlotu

10.00-18.00 obserwacje Słońca przez Coronado SolarMax 90

14.00 Fotografowanie i filmowanie zjawisk na Słońcu w paśmie H-alfa. Warsztaty

18.00 oficjalne otwarcie zlotu

19.00 prezentacje własne uczestników

20.30 integracja przy ognisku-  kilka słów o sobie, czyli zapoznanie się uczestników

22.00 na dużym ekranie filmy o tematyce astronomicznej ( w razie złej pogody)

22.30 Super Obserwator – turniej.z nagrodami. Poszukiwanie na czas zadanych obiektów zabytkowym teleskopem (nagrody!). Prowadzi Karol Wenerski i Bartek Pilarski

-od zmierzchu do rana : obserwacje (Perseidy!)

15 sierpnia (piątek)

10.00-18.00 obserwacje Słońca przez Coronado i warsztaty z fotografowania Słońca

11.00 Astrowyprawa cz.1 ; "Teneryfa -  okiem kamery" - prezentacja zdjęć o tematyce
astronomicznej wykonanych na jednej z Wysp Kanaryjskich- Michał Witkowski

12.00  wykład- Nova Delphi” dr Marek Muciek

14.00 obiad

15.00-17.00 Roboakademia-zajęcia z robotyki dla najmłodszych,

17.00  wykład, 100lecie odkrycia meteorytu Morasko

18.00 Astrowyprawa cz 2- "Teneryfa - wyspa nieznana" - co warto zobaczyć na
Wyspach Kanaryjskich oprócz plaż i kurortów. Informacje praktyczne

19.00 prezentacje własne uczestników

-od zmierzchu do rana : obserwacje

22.30 astrofotografia, warsztaty.  "Sprint Messier-a" - czyli co się da zarejestrować na niebie
(i zobaczyć) w 60 sekund za pomocą małego teleskopu, prowadzi Michał Witkowski

22.00 na dużym ekranie filmy o tematyce astronomicznej  ( w razie złej pogody)

16 sierpnia (sobota)

10.00-17.00 obserwacje Słońca przez Coronado

10.30 wykład

12.00 wykład

14.00 obiad

15.30 zdjęcie grupowe

17.00 konkurs wiedzy astronomicznej (cenne nagrody !)

20.30 rozdanie nagród, oficjalne zakończenie zlotu

21.00 kolacja (ognisko) i integracja uczestników

21.30 slajdowisko

-od zmierzchu do rana: obserwacje

17 sierpnia (niedziela)

- rano: dla nienasyconych obserwacje Słońca

-nieoficjalne zakończenie zlotu, pożegnania, wyjazd uczestników


Niewielkie zmiany możliwe, a nawet bardzo prawdopodobne. Niektóre punkty programu uzależnione są od warunków atmosferycznych

W czasie zlotu otwarte  będzie stoisko firmy astrozakupy.pl  gdzie będzie można  testować sprzęt obserwacyjny. Czynne będzie także stoisko PWN Vega z wydawnictwami i gadżetami
Odpowiedz
#6
OZMA w tym roku obchodzi 18-tkę. Z tej okazji organizatorzy przygotowali niespodziankę. Każdy z uczestników otrzyma unikalne wydawnictwo obrazujące historię wszystkich edycji OZMA.

Obszerną galerię zdjęć z  poprzednich zlotów możemy obejrzeć tutaj http://ppsae.pl/zloty-ozma

[Obrazek: 3c22214395d40566m.jpg]
Odpowiedz
#7
Aktualny program OZMA 2014

http://www.ppsae.pl/...gram-ozma-xviiido zlotu pozostało tylko 7 dni, można się jeszcze zapisywać.
Odpowiedz
#8
Jadę, jadę Smile w liczbie sztuk 4 Wink Dzieciaki już się doczekać nie mogą.
Odpowiedz
#9
Kolejna OZMA minęła i jak zwykle było super, więc wielkie podziękowania dla organizatorów jak i samych zlotowiczów  Smile.  Pomimo, że noce były dość chłodne i pare chmurek na niebie atmosfera była taka że wyjeżdżać się nie chciało, a to chyba o czymś świadczy  Wink. Bardzo się ciesze, że udało się popatrzeć w niebo przez profesjonalny sprzęt ale jak zwykle niedosyt pozostał.
Czekam na kolejny zlot i do zobaczenia.

Pozdrawiam
Pawel
Odpowiedz
#10
Był to mój pierwszy zlot, będzie także pierwszym z wielu Smile Pogoda w kratkę nie przeszkadzała, obserwacje uważam za udane. Nie wiedziałam, że obserwacja słońca może sprawić tyle frajdy!!! A niebo w Niedźwiadach czarne prawie jak smoła, odkryło nowe możliwości mojej lornetki Smile Dzieciaki czekają już na przyszłoroczny zlot - a myślę, że wybierzemy się tam także wcześniej.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i trzymamy kciuki za Rolanda Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości