Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optisan Star 900114 II - zapytanie o sens rozbudowy
Witam szanowne grono.

Odkopałem stary sprzęt, który ok 10 lat leżał w piwnicy. Jest to myślę, że wielu osobom znany Optisan o ogniskowej 900mm i średnicy 114mm z fabrycznymi okularami. Jak na moje amatorskie potrzeby póki co wystarczający, ale chciałbym osiągnąć trochę lepszą jakoś obrazu na maksymalnym użytecznym przybliżeniu podczas obserwacji planet.

Na początek rozpocząłem balkonowe obserwacje Marsa i Saturna bo na tą stronę mam skierowany balkon. Stosując soczewkę 6mm Saturn jest wyraźny jeśli chodzi o kontury planety jak i pierścieni, ale jego kolorystyka jest jednolita - nie widzę żadnych szczegółów barwnych, po prostu jasno świeci. Czy to normalne przy tym powiększeniu i tej klasie sprzętu? Rozważam czy to nie jest spowodowane lokalizacją na osiedlu bloków i otaczającymi światłami, ale jeszcze nie miałem okazji zabrać go w teren. Bawiłem się też z barlowem x2 (zapewne wątpliwej jakości) i wtedy jest większy, ale gorzej z ostrością (wiem, to już za dużo dla tego teleskopu). Mars bez barlowa jest praktycznie tylko malutką jasną tarczą, a przy kombinacji 6mm + barlow x2 mogę go albo wyostrzyć do tarczy, która podobnie jak Saturn jest jednolita barwnie (kolor piaskowy), albo oddalając wyciąg uzyskuję jak by większą głębie i kolor staje się pomarańczowy, ale także brak szczegółów.

Teraz do rzeczy: rozważam zakup lepszych jakościowo okularów niż te obecne. Czy myślicie, że warto inwestować w ten sprzęt i czy nowe soczewki (zakładam max do 100zl/szt) mogą poprawić jakość obrazu planet i obiektów DC? Jednocześnie zastanawiam się czy jeśli kupię okulary o średnicy 1,25" to czy będzie duża szansa na późniejsze wykorzystanie ich w innym teleskopie czy jednak niewiele modeli korzysta z takiego standardu? Na pewno nie kupię nowego teleskopu szybciej jak za 1-2 lata, a obecnie w wolnych chwilach chciałbym trochę potrenować i nabyć wprawy.

Z góry dzięki za sugestie. Pzdr.
K.
Odpowiedz
Witam,
oczywiście da się używać okularów w standardzie 1,25 cala w innych teleskopach  Wink , innym jest 2', ale to dla bardziej "zaawansowanych"  oczywiście są przejściówki z wyciągów 2 calowych na 1,25' (ja tak mam w mojej syncie). Co do braku szczegółów na Saturnie to on taki już jest wystarczy spojrzeć na to zdjęcie [Obrazek: 4a2a98e1b6fa9d14.jpg]     
(na Jowiszu przy takim sprzęcie powinieneś ujrzeć pasy) , a co do Marsa to wymaga trochę wprawy i przede wszystkim większej apertury (średnicy lustra głównego).

Jeśli byś chciał coś kupić z okularów to raczej potrzeba co najmniej 300zł/szt, ponieważ potem będziesz mógł je wykorzystać w lepszym teleskopie w sensie dają obraz lepszej jakości i nie trzeba będzie ich zbyt szybko wymienić  Big Grin. Ja na twoim miejscu uzbierał bym co najmniej na syntę 8 http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html lub gso http://deltaoptical.pl/teleskop-delta-optical-gso-dobson-8-f6-m-crf,d2295.html (podobno w gso są lepsze okulary w zestawie).

Pozdrawiam
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
(26.05.14, 17:56)nemo link napisał(a): Witam,
oczywiście da się używać okularów w standardzie 1,25 cala w innych teleskopach  Wink , innym jest 2', ale to dla bardziej "zaawansowanych"  oczywiście są przejściówki z wyciągów 2 calowych na 1,25' (ja tak mam w mojej syncie). Co do braku szczegółów na Saturnie to on taki już jest wystarczy spojrzeć na to zdjęcie [Obrazek: 4a2a98e1b6fa9d14.jpg]     
(na Jowiszu przy takim sprzęcie powinieneś ujrzeć pasy) , a co do Marsa to wymaga trochę wprawy i przede wszystkim większej apertury (średnicy lustra głównego).

Jeśli byś chciał coś kupić z okularów to raczej potrzeba co najmniej 300zł/szt, ponieważ potem będziesz mógł je wykorzystać w lepszym teleskopie w sensie dają obraz lepszej jakości i nie trzeba będzie ich zbyt szybko wymienić  Big Grin. Ja na twoim miejscu uzbierał bym co najmniej na syntę 8 http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html lub gso http://deltaoptical.pl/teleskop-delta-optical-gso-dobson-8-f6-m-crf,d2295.html (podobno w gso są lepsze okulary).

Pozdrawiam

Patrząc na załączoną fotkę, u mnie w zasadzie szczegółowość jest podobna czyli widzę, że nie mam co narzekać Smile Przy najbliższej okazji wybiorę się w teren za miasto i porównam z tym co obserwuję z balkonu to będę miał jakieś odniesienie. Skoro piszesz, że na sensowne okulary należało by wydać min. 300pln to jednak póki co odpuszczam tą kwestię i poprzestanę na tym co mam. Właśnie o tego typu sprzęcie (jaki podałeś w linkach) myślę przyszłościowo, tylko nigdy nie miałem przyjemności doświadczyć obsługi montażu Dobsona. Zastanawiają mnie 2 kwestie:
1. Jak wygląda śledzenie obiektów przy dużym powiększeniu, gdzie dość często należy za nimi podążać? U siebie wykorzystuję do tego mikroruchy, które się świetnie sprawdzają, a tam z tego co widzę nie ma takiego czegoś zatem czy można precyzyjnie śledzić (przy dużym powiększeniu) ciała niebieskie?
2. Jak płaska podstawa tego typu montażu sprawdza się w terenie? Na płaskim na pewno jest doskonale, ale czy idzie z niego korzystać na nierównym podłożu, np górce?

Pzdr.
K.
Odpowiedz
(26.05.14, 18:10)kuben link napisał(a): 1. Jak wygląda śledzenie obiektów przy dużym powiększeniu, gdzie dość często należy za nimi podążać? U siebie wykorzystuję do tego mikroruchy, które się świetnie sprawdzają, a tam z tego co widzę nie ma takiego czegoś zatem czy można precyzyjnie śledzić (przy dużym powiększeniu) ciała niebieskie?

Ja sam miałem meade 4500 zanim kupiłem syntę i nie było wielkich problemów z przestawieniem się na dobsona, dość precyzyjnie można śledzić przy dużym powiększeni co jakiś czas popychając tubę, drgania są dość szybko tłumione.

(26.05.14, 18:10)kuben link napisał(a): 2. Jak płaska podstawa tego typu montażu sprawdza się w terenie? Na płaskim na pewno jest doskonale, ale czy idzie z niego korzystać na nierównym podłożu, np górce?

nie do końca wiem o co chodzi z tą górką, ale wystarczy jakieś 40 cm płaskiego terenu, aby nie było problemu
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
(26.05.14, 18:19)nemo link napisał(a): Ja sam miałem meade 4500 zanim kupiłem syntę i nie było wielkich problemów z przestawieniem się na dobsona, dość precyzyjnie można śledzić przy dużym powiększeni co jakiś czas popychając tubę, drgania są dość szybko tłumione.

nie do końca wiem o co chodzi z tą górką, ale wystarczy jakieś 40 cm płaskiego terenu, aby nie było problemu

Wszystko jasne, w zasadzie póki co nie mam więcej pytań Smile Dzięki serdeczne, pozdrawiam!
K.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości