Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jowisz 2014
(18.01.14, 00:14)astrokosmo link napisał(a): Z Barlowem 5x Power Mate TV .

Jak to jest,że u Ciebie z takim powiększeniem wychodzi to z bardzo dobrymi efektami,a ja nie daje razy nawet z barlowe x2?  Ostatnio coraz bardziej przekonuje się,że jakość nieba jak również okres zimowy,kiedy wszyscy wokół grzeją w domach ma kolosalny wpływ na końcowy efekt w fotografi planetarnej.

Trafiłem na dziwną pogodę , normalnie nawet bym nie odsunął dachu bo wiał wiatr momentami bardzo mocno i chmurki latały co chwilkę .
Myślę że gdyby brakowało mi cierpliwości to bym sobie darował , ale po oststnich eksperymentach z chłodzeniem lustra mogę stwierdzic że wielokrotnie seeing był do bani w/g mnie a to teleskop był nie wystudzony dobrze.

Widzę to po wielu fotkach u innych , najbardziej jestem zawiedziony fotkami rikiego ktory poprzednimi teleskopami robił bardzo ładne foty.

Gdzie trzymasz swój teleskop - ile go studzisz przed astrofotografią planetarną ?
(18.01.14, 00:14)astrokosmo link napisał(a): Z Barlowem 5x Power Mate TV .

Chyba lepiej jednak po kanale Wink

(18.01.14, 19:22)astrokosmo link napisał(a): (...) najbardziej jestem zawiedziony fotkami rikiego ktory poprzednimi teleskopami robił bardzo ładne foty.

Chyba jednak duża apertura u nas, przy tych warunkach atmosferycznych, tworzy więcej  problemów i nie przekłada to się na jakość, niestety.
W związku z tym za bardzo chcemy "wyciągnąć" ile się da, a czasem nawet jak się nie da Wink
(18.01.14, 19:22)astrokosmo link napisał(a): Widzę to po wielu fotkach u innych , najbardziej jestem zawiedziony fotkami rikiego ktory poprzednimi teleskopami robił bardzo ładne foty.

Gdzie trzymasz swój teleskop - ile go studzisz przed astrofotografią planetarną ?

Też mi się wydaję,że Riki robil zdecydowanie lepsze zdjęcia z 11". Jak widać na taką armatę trzeba mieć już super warunki.

Co do studzenia-SCTeka to trzymam go w ogrodzie,także nie mam problemu ze studzeniem go. Jednak wydaje mi się,że u mnie problemem może być miejscówka,czyli moje nieszczęsne położenie domu. Na mapie zaznaczyłem mój ogródek,który jest otoczony dookoła domami,dymiącymi w zimie niemiłosierie.

Załączone pliki Miniatury

No tak  :Smile to rzeczywiście chyba ten problem , ale będę dociekał dalej czy cały czas stoi w ogrodzie czy wynosisz go na sesję zdjęciową ?

Jeśli w ogrodzie czym jest przykryty ?

Jak szybko kręcisz filmy po zdjęciu przykrycia ?
Niezupełnie w samym ogrodzie Wink Teleskop,jak i cała reszta stoi w nieogrzewanym patio,gdzie mam otwarte dwa okna. Temperatura jest taka sama jak na zewnątrz. Po wywaleniu gratów do ogrodu,około 40 minut trwa ustawienie wszystiego zanim zaczynam sesje. Sprawdzam również kolimacje i nie daje się zauwarzyć rzadnego falowania powietrza. Śmiem zatem twierdzić,że SCTek jest wystudzony dobrze;chyba Wink

Ok , a czym go przykrywasz i jak szybko krecisz po zdjęciu przykrycia ?

Czy zaparowuje , lub szroni ci sie czasami szyba korekcyjna ? jak z tym walczysz

Czy używasz taśmy grzejnej do szyby korekcyjnej ?

Gdzie trzymana jest kamerka - w domu czy w ogrodzie .

Okulary i Barlow w domu czy w ogrodzie ?

Nie dziw się że tak dociekam , staram się dojść przyczyny słabszych obrazów .

Tak, tak, często diabeł śpi w szczegółach! Na czeskim forum swego czasu czytałem wypowiedź moderatora z b. bogatym doświadczeniem i wiedzą ( po studiach astronomicznych ), że nawet przyłożenie palców u wylotu Newtona celem korekty położenia powoduje pogorszenie obrazu.

Smile

Patryk najprostsze co możesz zrobić to zrób kilka filmików lub poobserwuj rozostrzony obraz Jowisza. Wszystko wyjdzie: czy to brak kolimacji, niewychłodzona tuba czy po prostu słaby seeing (a ten ostatni bywa ostatnio beznadziejny). W zeszłym roku popełniłem taki teścik na tubie OO VX6, potwornie długo ten się wychładzał.

https://www.youtube.com/watch?v=2BknLXsH9N8

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Panowie,przed każdą sesją sprawdzam kolimację,jak również w podobny sposób jaki przedstawił Michał-wychłodzenie teleskopu. Te czynniki są perfekcyjne. Pozostaje chyba seeing,którego nie pokonam. Powoli się z tym faktem godzę i coraz częściej uciekam poza miasto. Tylko nie mogę kupić takiego długiego przedłużacza,który dostarczy mi prąd na całą noc Wink

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości