Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zakup pierwszego teleskopu do 1000 zl, wątek jakich wiele
Witam!!

Noszę się z zamiarem zakupu swojego pierwszego teleskopu.
Jestem totalną amatorką, ale po przeszukaniu podobnych wątków mam już swój typ.

Teleskop Sky-Watcher Synta R-102/500 AZ-3

Mieszkam w Szczecinie (jasno), obserwacje planuję prowadzić głównie z balkonu. Celem gównie US ale chciałabym dotrzeć również do DS. Zależy mi również na mobilności. Chciałabym zabierać teleskop ze sobą na wyjazdy.

Chciałam się upewnić czy to optymalny wybór.
W grę wchodzi raczej nowy sprzęt, ponieważ planuję zakup na raty.
Odpowiedz
A dlaczego nie odpowiada się Damie ?  Smile

Optymalny czy nie - zależy od wielu względów, również od kasy. Ale jeśli na raty i zupełny początek, to raczej dobry wybór. Czy rozstawiony statyw zmieści się na balkonie, jaka jest jego orientacja do stron świata?

Z DS-ów wiele się nie zobaczy, poza tymi najjaśniejszymi i bez detali, w dodatku gdy niebo prześwietone miastem. Jednak można liczyć na więcej, gdy będzie okazja daleko poza miasto.

Nie rozpisuję się o ułomnościach takiego refraktorka, chodzi o aberrację chromatyczną - bo należy do "jasnych", z dużą światłosiłą F/5 - totalna amatorko  Wink

Tak czy owak - sprawi dużo radości, czego szczerze życzę !  Smile

Pozdrawiam

Odpowiedz
Dziękuje serdecznie za odpowiedź.
Zastanawiam się jeszcze nad innym teleskopem, mianowicie Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 (BKP15075EQ3-2). Chciałabym zapytać czy nadaje się do obserwacji w mieście.
Rozumiem że będę mogła prowadzić ciekawsze obserwacje niż przez 102/500?
A może jakieś inne sugestie?
Odpowiedz
Zdecydowanie odradzam dla nowicjusza teleskop na tzw. montażu paralaktycznym. Nie tyle ze względu na obserwacje w mieście, ale właśnie z powodu tego montażu. On tak "fajnie i fachowo" wygląda, ale rządzi się swoimi prawami. Nie miejsce tutaj, żeby wyjaśniać o co chodzi. Owszem, to jest jeden z najtańszych montaży paralaktycznych i jeśli do niego dołożyć napęd (y) na jedną lub dwie osie , może służyć na pierwsze zabawy z fotografowaniem. Ale to już inna bajka!

A czy zastanawiałaś się nad teleskopem lustrzanym w systemie Newtona na prostym, intuicyjnym azymutalnym montażu Dobsona? Szukanie obiektu na zasadzie: w lewo - prawo, góra - dół ?  ( Refraktorek 102/500 też ma montaż azymutalny AZ3).  6 cali, lub nawet 8 ?
Ale to już większe wydatki, poza tym nie wiadomo jak by było z posadowieniem go na balkonie ( ograniczenia w ruchach, konieczność stabilnej podstawki...). No i mniej mobilny - niestety ! 

Odpowiedz
Od dzisiaj jestem 3 dni bez komputera, ale Koledzy ewentualnie pomogą  Smile

Odpowiedz
Witam wszystkich

Obecnie posiadam właśnie sprzęt SW 150/750 EQ3 i jest to mój drugi teleskop na montażu paralaktycznym. Wcześniej miałem 130/900 EQ2, który jak nazwa wskazuje też był na montażu paralaktyczny. Osobiście brał bym właśnie tego 150/750 EQ3. Teleskop nadaje się i do wizuala i do astrofoto, dlatego warto w niego zainwestować, bo nigdy nie wiadomo co się komu spodoba.

Co do montażu paralakycznego, to P. Zbigniew ma rację, jego obsługa jest sporo trudniejsza od montaży azymutalnych, ale ja osobiście miałem niezły ubaw przez kilka pierwszych sesji, kiedy to siedziałem z instrukcją i nie wiedziałem jak to "cholerstwo" ustawić ;-) Dzisiaj śmiać mi się chce, jak ustawiam montaż w max 2 minuty Wink

Pozdrawiam
Odpowiedz
Ja tam z mojego EQ2 robię sobie azymutala jak chce szybko na coś spojrzeć. Ustawiam go po prostu na 90 stopni i namierzanie staje się wtedy o wiele prostsze Big Grin
Z tego co widzę kwota jaką chcesz przeznaczyć oscyluje wokół 1000zł w związku z czym radziłbym wziąć pod uwagę Synte 8". Ja bym brał właśnie ją na Twoim miejscu. Nie korzystałem co prawda nigdy z tego montażu, ale podobno łatwy w obsłudze no i masz już całkiem spore lustro, w sam raz do DS.
"Ten, kto wyciąga ręce w stronę gwiazd, chociaż ich nie dotknie, jednak z pewnością sięgnie poza korony drzew."
Odpowiedz
Podepnę się:
możecie poradzić sklep w wlkp w którym poradzą początkującemu?
przedział cenowy 2 do maks 3 tysięcy.
Odpowiedz
Napisz czego oczekujesz(wizual czy astrofoto, gdzie będą prowadzone obserwacje itp.), i może ci doradzimy  Wink
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości