Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ja i mój teleskop oraz początki
Na wstępie chciałem tutaj przywiać wszystkich tutaj miłośników nieba Smile
Sam od małego też lubiłem spoglądać ku gwiazdom. Koniec końców właśnie kupiłem swój pierwszy teleskop. Po długich przemyśleniach, kopaniu na niejednym forum, czytanie opini oraz niektóre kwestie kompromisu kupiłem SW 150/750 EQ3-2. Niektórzy stwierdzą, że to bardzo zły wybór. Wiem co będzie powodami tak sądzić. Ja jednak uważam, że jest to sprzęt dla mnie. Jeśli chodzi o jakąś recenzję to będzie ale później gdy już moja wiedza będzie wystarczająca aby w pełni korzystać z możliwości tego sprzętu.

To taki mały i początkowy skrót.
W tym temacie też chciałbym zadać kilka pytań. Liczę na wyrozumiałość "starych wyjadaczy"oraz na to, że nie pospadacie z krzeseł po ich przeczytaniu Wink
W literaturę jestem zaopatrzony i jestm w trakcie studiowania oraz ustawianiu montażu ale w międzyczasie chciałbym spytać:
1) Zdążyłem się już przekonać na własnej skórze o pewnej wadzie (przynajmniej mi się tak wydaje) czyli regulacja szerokości geograficznej do 60. Chyba domyślacie co się dzieje przy próbie jeszcze jej zwiększenia (skrzywienie śruby). Na szczęście jest to minimalne i nie przeszkadza w niczym. I teraz tak (proszę się nie śmiać bo dla niektórych może to być oczywistość) jak rozumiem niektóre obekty mogę tylko oglądać o odpowiednich porach czyli jeśli dany obiekt miesci się w tych 60 st. Bo np. późnym wieczorem jak M 31 jest bardzo wysoko to tubusa nie uda się tak skierować?
2) Czy śruba nad podziałką rektascensji służy do blokowania podziałki jej po uprzenim ustawieniu?
3) Jest też tam mała czarna podziałka tuż nad. To jest minutowa? Są tam 2 podziałiki. Pierwsza jak rozumimem to godzinowa 1-24h. Natomiast druga to kalendarzowa (od 1-12)? Jest jeszcze na niej kierunki E i W i też mini podziałka od 20 do 20. Podpowie ktoś o co chodzi? Rozumiem, że zasady czytania wartości są podobne jak na suwmiarce?

To chyba narazie tyle mam nadzieję, że to były pierwsze i ostatnie tak proste pytania.
SW 150/750 EQ6 Pro SynScan,  EQ3-2 + Baader Scopos 30 mm 2"+ okulary z zestawu + zapał Wink
Odpowiedz
Witamy na forum. Mam nadzieję,że zagościsz u nas na dłużej. Odnośnie Twoich pytań-podziałki na montużu- mogą one być pomocne w znajdywaniu obiektów jak również w ustawieniu montażu na gwiazdę polarną.

Tego pierwszego pytania za bardzo nie rozumię,bo chyba nie robisz tego co mam na myśli? Wink  Myślę,że ten link pomoże Ci zrozumieć większość Twoich problemów

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13

Odpowiedz
(13.10.13, 16:22)Patrix link napisał(a): ... jak również w ustawieniu montażu na gwiazdę polarną.
Mi wydaje się, że bardziej pomaga przy znajdowaniu innych obiektów gdyż z gwiazdą polarną nie ma problemu. Mam rację?

(13.10.13, 16:22)Patrix link napisał(a): Tego pierwszego pytania za bardzo nie rozumię,bo chyba nie robisz tego co mam na myśli? Wink 
Teraz ja nie wiem co możesz Patrix Ty na myśli Tongue. Chodzi mi o to, że o pewnej porze M 31 jest już tak wysoko, że nie ustawię tubusa powyżej 60 st. Chyba, że to inaczej się robi o czym jeszcze nie wiem albo poprostu do pewnego czasu można obserwować pewne obiekty.
SW 150/750 EQ6 Pro SynScan,  EQ3-2 + Baader Scopos 30 mm 2"+ okulary z zestawu + zapał Wink
Odpowiedz
Proszę może tu znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. http://teleskopy.pl/porady/

Pozdrawiam
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
jeśli obiekt jest nad horyzontem to można go zobaczyć.
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
Rozumiem, że jesli obiekt jest nad horyzontem to można go zobaczyć. Pomijam już inne aspekty czy go się dostrzeże czy nie ale czy też ograniczeniem nie jest ten maksymany stopień jaki mogę ustawić na swoim montażu? Chodzi o to, że późnym wieczorem M 31 jest już dość wysoko. Fakt, faktem widziałem na niektórych zdjęciach tubusy praktycznie skierowane pionowo w górę. Wydaje mi się, że tutaj się nie da i muszę wcześniej rozpoczynać obserwacje.
Odpowiedz
na każdej wysokości nad horyzontem da się obserwować, ale jeśli nastawisz oś na gwiazdę polarną to wtedy wystarczy poruszać jedną osią aby nadążyć za obiektem. Jeśli jeszcze nie obserwowałeś to po pierwszych obserwacjach zobaczysz o co chodzi. Bonusowo świetna stronka dla początkujących http://www.celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna
Odpowiedz
http://www.photostop.net/4500.html na przykładzie tego telepa (kiedyś go miałem  Wink) to tym niższym pokrętłem ustawiasz na obiekt (jeśli ustawiłeś na polarną to potem już go nie używasz) a potem tym wyższym podążasz za obiektem(oczywiście jego tez używasz do ustawienia się na obiekt).

Ps. jeśli coś pokręciłem to proszę mnie poprawić bo od kilku lat mam dobsa  Big Grin i mogłem coś zapomnieć
Odpowiedz
Nemo, dzięki za linki. Trochę już stronke przydatnych znalazłem i je wertuję w tym i Celestię Wink.

No i chyba znalazłem odpowiedź na swoje pytanie. Proszę się nie śmiać.... cóż dopiero teraz doszło do mnie, że przecieć po coś jest ta oś deklinacji..... No i da się skierować tubus bardzo wysoko...
[Obrazek: end+%252813%2529.JPG]
Odpowiedz
Witajcie ponownie Smile

Powiem, że na same początki mój SW świetnie się spisuje! Mogę powiedzieć, że zakup był udany. Już przeprowadziłem kilka obserwacji ale jak to moje szczęście w większości przypadków nie można było nic zobaczyć przez pogodę :/. No ale koniec końców udało się! Zachwycałem się min. Jowiszem, Księżycem, Plejady, Wielka Mgławice w Orionie (Miecz Oriona), Andromeda. Chodź w przypadku tej ostatniej nie było jakiegoś wielkiego woooow ponieważ to było na obżeżach Radomia więc też i trochę światło przeszkadzało. Teraz zimno i rzadziej spoglądam dlatego więcej czasu idzie na naukę nieba. Natomiast jak już się ciut ociepli będę wyjeżdzał na działkę 30 km od miasta. Ciemno jak makiem zasiał. Tutaj właśnie pojawia się moje pytanie o okulary. Na tych standardowych z soczewką max mogę uzyskać 150x. Jowisza już widać ładnie ale chciałbym "biżej mu się przyjżeć", co proponujecie? Natomiast 2 okular to już konkretnie tylko do DS'ów. Co wybrać? Czy kupić na 1,25" czy 2" też się przyda (mam tą przejściówkę)?Chciałem zaznaczyć iż na początek nie muszę wydać fortuny na okulary ze względu no to iż nadal początkujący jestem.

Pozdrawiam Astromaniaków Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości