Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Usunięcie powłok z lustra.
Moje lustro w Taurusie wymaga napylenia. Wcześniej jednak chciałbym zrobić z niego "White light newton". Nie mogę nigdzie znaleźć czym można usunąć starą warstwę. Wie ktoś przypadkiem?
Odpowiedz
Witam, nie wiem czy pytanie nadal aktualne. Domowy sposób jest (ryzykowny) namaczanie lustra w roztworze wodorotlenku sodu czyli NaOH  (zwanej też sodą kaustyczną lub ługiem sodowym) Dostępna w sklepach chemicznych (lub preparat do przepychania kanalizacji "kret"). UWAGA!!! NaOH to SILNIE ŻRĄCA SUBSTANCJA !!! Złuszczające się warstwy podlewamy roztworem np strzykawką. UWAGA!! Pryska na boki i wszystko się topi i wypala!! - nie pcieramy ani nie podważamy niczym złuszczeń, nie trzemy szmatkami bo lustro się porysuje i zmatowi a szmatki rozpuszczą!!! Oczywiście wszystko do okoła jak wspominałem opryska się żrącą substancją Smile Smile Smile  Więc ODRADZAM!!! Można zepsuć lustro, umeblowanie i zdrowie - stracić trochę skóry do kości i oczy - trzeba bardzo dobrze zabezpieczyć miejsc pracy i ciało, a odpady zneutalizować i utylizować. Bardziej opłaca się wysłać do kogoś, kto napyla powłoki. Mają sposoby na usuwanie zabezpieczenia z krzemu i aluminizacji. Cały zabieg (zdjęcie starej warstwy i napylenie nowej) to około 100zł Smile Polecam pana z Wrocławia z poliechniki lub (jak nie masz uprzedzeń) znaną firmę z Krakowa Smile
Pozdrawiam
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Dzięki! Myślałem już, że nikt nie wie.
Tak to opisałeś, że głęboko się zastanowię.

Idea usunięcia powłok wzięła się z chęci przerobienia chwilowo Taurusa na teleskop słoneczny (lustro, a w zasadzie blank odbija tylko ok 5% światła i można wykorzystać całą aperturę, a co za tym idzie lepszą rozdzielczość).
Odpowiedz
Z tym white lightem to fajna sprawa, a ja głupi przypaliłem dwa okulary gdy rzutowałem na sufit Smile Kiedyś zastanawiałem się nad zakupem zwierciadła 12" z okropnie zdegradowaną powłoką, które leżało 20lat w szopie Smile Samo szkło było idealne, nigdy nie użyte, cena też ciekawa - równowartość blanku, czyli robocizna gratis Smile Ale przeraziło mnie zdejmowanie powłoki właśnie, bo za młodu dorabiałem jako konserwator elewacji i czyściłem szyby w fabryce, zamalowane na biało ługiem - fatalna sprawa, jak wyżej pisałem Sad mazało się, popalone ciuchy i trzeba naprawdę wielokrotnie płukać bo czasem ładnie odchodzi a czasem się maże. Lepiej to oddać do fachowców, w myjce ultradźwiękowej albo jakiejś komorze... A jak przyjdzie chęć to można na nowo napylić.
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Witam,

nie jestem pewien, ale może Lucjan Newelski gdzieś na Forum już o tym pisał.  Kiedyś to "przerabiałem " w PTMA - coś mi się wydaje, że używaliśmy rozcieńczonego fosolu.
Odpowiedz
(05.06.13, 20:29)dj_peterka link napisał(a): Z tym white lightem to fajna sprawa (...)
Lepiej to oddać do fachowców, w myjce ultradźwiękowej albo jakiejś komorze... A jak przyjdzie chęć to można na nowo napylić.

No właśnie. Tu zdjęcia gościa, który właśnie "walczy" w ten sposób (BTW, jakby trochę lepiej obrabiał to byłoby jeszcze lepiej):
http://home.comcast.net/~jim6/sunspots.htm
Racja, ale chyba jestem zbyt leniwy, żeby się z tym 2x tarabanić Wink

(05.06.13, 23:26)Hermes link napisał(a): Witam,
  nie jestem pewien, ale może Lucjan Newelski gdzieś na Forum już o tym pisał.  Kiedyś to "przerabiałem " w PTMA - coś mi się wydaje, że używaliśmy rozcieńczonego fosolu.

Dziękuję za informację! Ten sposób wygląda na mniej "hardcorowy".

Oczywiście jeśli idea zostanie zrealizowana nie omieszkam dać znać o efektach.
Odpowiedz
zdjęcie obłędne - ale koleś ma dodatkowo jakiś filtr interferencyjny o szerokości 1nm i robi to afokalnie. Ciekawe...
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + http://www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
(06.06.13, 10:14)papatki link napisał(a): zdjęcie obłędne - ale koleś ma dodatkowo jakiś filtr interferencyjny o szerokości 1nm i robi to afokalnie. Ciekawe...

Chyba już wiem o co chodzi z tym filtrem - to jest 550nm +/- 1nm. Solar Continuum Beader'a ma 540 +/- 7.
Odpowiedz
Ale wracając do tematu, fachowcy polecają do de-coatingu lustra taką miksturę:

- kwas fosforowy 90%
- kwas solny 5%
- kwas siarkowy 5%

... jak widać po składzie dość agresywny roztwór i zdobycie kwasów oraz późniejsza ich utylizacja, mogą być trochę kłopotliwe.

W tym linku: http://www.alcoat.net/al_2-0.htm  (i linkach "zagłębionych") więcej szczegółów.

Odpowiedz
Własnie jestem po usunięciu aluminium na lustrze. Ja użyłem do tego podchlorynu sodu. Dwa dni leżenia w tej miksturze i gotowe.
pozdrawiam
Takos- Synta 200 x 1000.   Mieszkam i obserwuję N.52,817 i E.16,833[Obrazek: b9464986055e233cm.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości