Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mój pierwszy raz (Ej! Ja o astronomii...)
Wielkie dzięki nemo! Przez Twoją propozycję z GSO mój świat właśnie wywrócił się do góry nogami. 3 miesiące codziennego gapienia się w zdjęcia synty i wszystko to jak krew w piach... Wink
Okulary w zestawie do GSO to chyba plossl i Erfle szerokokątny. To... chyba całkiem dobrze Wink .
A i znalazłem tańszy http://fotozakupy.pl/teleskop/delta-optical-gso-dobson-8%E2%80%9D-f-6-m-crf,16483s

Co do tego wentylatorka słyszałem sporo pochlebnych opinii. Zastanawiam się tylko jak bardzo mi on udogodni życie z moim teleskopem. Mam na myśli to czy warto zapłacić ok 400 zł więcej żeby mieć wiatraczek. Aha, no i okulary. I jeszcze lepsze (rzekomo) lustro. I łożyskowany montaż. I mikroruchy. Tongue Jeszcze trochę a w końcu kupię jakiś apochromat.  Big Grin

Cytat:ale pamiętaj żeby mocowanie do folii zrobić naprawdę solidnie tzn. żeby nie spadała z tuby nawet jak przekręcisz ją wylotem w dół.
Przykleję na ślinę. Albo taśmą.

Jeszcze co do tych mikroruchów. Szukałem jakichś pomocnych informacji na ich temat i nic konkretnego poza lakoniczną definicją na celestii nie znalazłem. Umilają życie? Jest jakaś znacząca różnica między teleskopem z a bez mikroruchów?

Pozdrawiam panów fachowców!
ciamciaramciam
Odpowiedz
Tu jeszcze taniej http://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1:10,-ch%C5%82odzenie-lustra)-teleskopy-2035.html  Wink. Nie wiem jaka jest jakość tych okularów ale wydają się niezłe (w moim TeleVue Panoptic za 1000 zł można znaleźć też niewielkie wady  ;D).

Może to pomoże ci zadecydować http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=13561&f=10

Wentylatorek nie jest niezbędny w teleskopach 8", ale to fajny bajer.Jest taki myk żeby sprawdzić czy telep ma odpowiednią temp, ustawiasz telapa na jakąś jasną gwiazdę, maksymalnie rozostrzasz i patrzysz czy w okularze wiją się takie szare "robale" na jasnym tle, jeśli tak to telep nie ma jeszcze odpowiedniej temperatury.

Co do mikrofocusera to oczywiście można się bez nich obyć, pozwalają precyzyjnie ustawić ostrość, ale ja jego nie mam. Wink

Pozdrawiam

Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
Na chwilę obecną po przekopaniu 8 stron forum, które mi zapodałeś nemo obstaję przy GSO. (Śmiem twierdzić, że dyskusja tam nie była obiektywna no ale cóż. Gdybym już miał w domu ten teleskop też miałbym gdzieś rachunek wad i zalet  Big Grin )

Jeszcze jedno (wydaje mi się prymitywne  8) ) pytanko. Wyciąg przy GSO ma 2" ale ma też ten reduktor na 1,25". Kupując filtr czy to księżycowy czy jakikolwiek inny bez znaczenia jest w jakim będzie standardzie? 2" czy 1,25"? W zasadzie po to chyba jest ten reduktor więc... nieważne  ;D

Dzięki!

P.S. Z zakupem wstrzymam się jeszcze kilka dni bo sam widzę po sobie że muszę ochłonąć i jeszcze coś przemyśleć. Zacząłem się bowiem zastanawiać czy nie uskrobać jeszcze trochę funduszy (może do końca wakacji jeszcze się czymś zatrudnię) i nie zdecydować się na 10" w myśl zasady "okulary łatwiej kupić niż lustro powiększyć". To ma chyba nawet swoją nazwę. Na celesti widziałem. Nie mam telepa a już cierpię na dwucalicę złośliwą.

Pozdrowionka!
ciamciaramciam
Odpowiedz
Ok. Dokonałem zakupu. GSO 203/1200.  ;D Boże, co za ekscytacja Big Grin. Mam nadzieję że przesyłka dotrze do końca tygodnia. Także... szykujcie się na pochmurne noce Big Grin Kupiłem teleskop. Mój własny, mój skarb. Jezzzuuuu Big Grin

Co do trafności wyboru jeszcze będę komentował, ale szczere podziękowania dla zbignieww i nemo. Dzięki za wprowadzenie w temat, pomoc w wyborze no i... liczę na dalszą współpracę.  Big Grin
ciamciaramciam
Odpowiedz
Znam to uczucie, mimo że jestem stary koń Wink Big Grin  Zyczę Ci powodzenia, no i niech Cię nie zniechęca to, że obrazy jakie będziesz oglądał, nijak się mają do fotek na necie! Ale nim dojdziesz do wniosku, że przydałby się 12 calowy, zażyjesz mnóstwo cudnych chwil pod nocnym niebem. Nie znam calego postu, ale zawsze pamiętaj, że o tym, co będziesz w stanie zobaczyć, decyduje w ogromnym stopniu jakość nieba; zaciemnienie - przy mgławicach, galaktykach, kulkach i dodatkowo seeing - ten głównie przy planetach i Księżycu

Smile

Odpowiedz
Jestem już praktycznym posiadaczem teleskopu newtona! Big Grin
Wczoraj wieczorem dotarł kurier. Przez cały dzień skubańce mnie trzymali Big Grin
Szybko, bez problemów złożyłem montaż, osadziłem tubus. No i o północy zacząłem pierwsze w życiu obserwacje teleskopem. Już patrząc przez lornetkę na początku miałem problemy z nawigacja bo "tyle się tego nagle zrobiło" Wink. Kiedy zajrzałem do okularu zwariowałem Big Grin . Ale po kilkunastu minutach jak już oswoiłem się z odwrotnym obrazem który faktycznie na niebie nie ma żadnego znaczenia udało mi się już jakoś namierzyć i to nie w sposób przypadkowy takie obiekty jak M31, M57 w lutni czy chociażby (nad)zwyczajnie plejady.
Pierwsze co rzuciło mi się w oczy przy zmianie okularu na krótszy to kontrast. Od razu zauważyłem różnicę i zrozumiałem jego wartość podczas obserwacji Smile. Wycelowałem w Vegę, rozogniskowałem i zobaczyłem idealny wręcz pierścień (na oko Wink ) więc chyba skolimowany jest prawidłowo. własnego kolimatora jeszcze nie mam bo nie skombinowałem sobie jeszcze pudełka po kliszy Wink
Generalnie moja sesja trwała ok godziny bo przyznam że byłem już zmęczony i szybko się też przekonałem że obserwacje w takim stanie nie są zbyt produktywne Wink. Obiecuję poprawę Big Grin

Aha. I co to jest ta złączka typu extender 2" / 2" 35 mm? I na co mi ona?  ???
Pozdrowionka!
ciamciaramciam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości