Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mój pierwszy raz (Ej! Ja o astronomii...)
Zaczynam, a właściwie planuję zacząć moją przygodę z podniebnymi obserwacjami. No i prosiłbym o coś co się wam pewnie już dawno przejadło czyli o wskazówki w zakupie odpowiedniego sprzętu.

Co mnie głównie interesuje?
Nigdy nawet nie miałem okazji spojrzeć przez okular teleskopu. Ale z astronomią zawsze starałem się być blisko na tyle na ile mogłem. Raczej nie potrzebuję już obrotowej mapki nieba żeby rozpoznać gwiazdozbiory i nazwać ich najjaśniejsze gwiazdy. Jedyne obserwacje nieuzbrojonym okiem prowadziłem lornetką 10x50 made in USSR. Zobaczyłem przez nią Jowisza i cztery galileuszowe księżyce. Wydawało mi się że chyba widziałem też fazy Wenus ale całkiem możliwe że widziałem co chciałem widzieć. Po co to piszę? Bo chcę zaznaczyć, że nie mam pojęcia co można zobaczyć przez teleskop. Wybierając teleskop chciałbym to zrobić pod kątem obserwacji DS-ów. Definitywnie to mnie najbardziej interesuje.
Jako, że byłaby to moja pierwsza przygoda powiem wprost. Nie interesuje mnie astrofotografia. TYLKO OBSERWACJE

Skąd obserwuję?
Mała wieś więc o zanieczyszczenia świetlne raczej nie mam się co martwić. Blisko (względnie) morza więc chyba i z zanieczyszczeniami powietrza nie będzie problemów.

Gdzie chciałbym targać sprzęt? czyli kwestia wagi, gabarytów itd
Jakieś 100-200m za dom.

Fundusze?
Do 1000-1300 PLN

Zaznaczę jednocześnie, że nie chciałbym od razu kupować sprzętu ze wszelkimi bajerami typu filtry, nie filtry itd. No chyba że to ma jakieś na prawdę większe znaczenie już dla amatora. Wtedy koniecznie mi to wytknijcie. Chciałbym stopniowo i koniecznie empirycznie zgłębiać się w różne problemy techniczne związane z aparaturą. Tak wiecie, na zasadzie jak się coś pojawi to szukam rozwiązania choćby tutaj na forum. Dopiero jak się zapoznam z tajnikami sztuki obserwacji nieba postaram się o porządniejszy sprzęt.

1. Zważając na moje zainteresowanie głównie DS-ami zorientowałem się że powinienem raczej kupić Newtona niż refraktor. Szukałem w lustrach 110-150 mm. Słusznie? A gdybym chciał zerknąć na tarczę Księżyca czy planety? Reflektor choć trochę się do takich obiektów nadaje?
2. Jak to jest z tym powiększeniem? Czy rzeczywiście można je sobie tak bezkarnie różnej maści okularami śrubować? Gdzieś wyczytałem (nie pamiętam gdzie) że takie maksymalne powiększenie dla reflektorów to 1,5 D gdzie D to średnica teleskopu w mm. Prawda to? ???
3. Co ze statywem? Nigdy nie miałem z żadnym do czynienia. Jako taki amator poradziłbym sobie z montażem paralitycznym?

Być może trochę chaotyczny ten opis :-\ ale jeśli możecie to bardzo proszę odnieście się choć do części.
Aha! (znowu wprowadzę chaos ;D) Szperając tak zupełnie orientacyjnie cenowo natknąłem się na coś takiego. Co o tym myślicie? Tzn wiem, że nie powiecie "kupuj" albo "nie kupuj" ale jakie macie uwagi co do tego sprzętu?:
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-astromaster-130-eq-motor-drive,d1547.html
ciamciaramciam
Odpowiedz
Cześć,

tu http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=20084.0 możesz sobie pobrać program który symuluje widok przez teleskop (pamiętaj że prawdziwy widok będzie się różnił od tego z programu w zależności od warunków obserwacji).

1. Ja polecałbym synte 8 http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html to bardzo dobry teleskop dla początkujących, ma lustro 203 mm co powinno wystarczyć ci na dobrych kilka lat. Sam mam synte 10 i widok z niej na planety jak i DS jest świetny.

2. Dla reflektorów rzeczywiście jest taka zasada (chyba 2D), ale i tak w polskich warunkach rzadko używa się tak dużych powiększeń.

3. Synta którą ci poleciłem jest na dobsonie (dobsonem trzeba manewrować lewo-prawo , góra-dół, natomiast w paralaktyku jeśli dobrze ustawisz na gwiazdę polarną wystarczy manewrowanie tylko jedną osią )http://www.celestia.pl/Monta%C5%BC_Dobsona , wiec nie powinieneś mieć dużych problemów z nim,
ale gdybyś zdecydował się na coś na paralaktyku to też nie jest to bardzo skomplikowane aby go obsługiwać.

4. Moim zdaniem nie kupuj  Wink przy w porównaniu z syntą 8 masz aż 73mm średnicy różnicy, a to bardzo dużo.

PS. Raczej niezależnie który telep byś wybrał musisz przygotować się na dorzucenie ok. 300zł na okulary bo te dawane razem z teleskopami są dosyć słabe.
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
Świetna ta stronka celestia. Dzięki!
- Co do okularów: Słabe w sensie jakościowo, wykonanie itd czy chodzi o ogniskowe?
- I jak to jest z tymi soczewkami barlowa? Dla kogoś tak początkującego jak ja zaleca się czy lepiej śrubować powiększenia zestawami okularów?
- "(...) kiepski Barlow może wprowadzać aberrację chromatyczną (...)" - Jak już wspominałem bardziej skupię się na DS-ach ale teleskopy lustrzane chromatyzm też to dotyczy?
ciamciaramciam
Odpowiedz
Od rana siedzę na tym forum i czytam co mnie interesuje i w sumie moje pytanie o okulary okazało się cholernie ogólne więc i zdaję sobie sprawę że nie łatwo na nie odpowiedzieć. Wiem już jak to jest z tymi ogniskowymi czyli do jakich obserwacji jakie powiększenia stosować. Muszę się jeszcze zgłębić w te wszystkie tajniki konstrukcyjne okularów, powłoki itd. Muszę poczytać jeszcze o tych filtrach planetarnych czy mgławicowych. Jeszcze co do okularów mam (z góry zakładam Tongue) prymitywne pytanie. Co to jest to "ER" kiedy piszecie cokolwiek o okularach?  Smile Smile
ciamciaramciam
Odpowiedz
Ze słabością tych dołączanych okularów chodzi o to że dają słaby obraz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eye_relief
Tu masz fajną stronkę dla początkujących http://teleskopy.pl/porady/
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
Jezzzusie! Kopalnia bezcennej dla amatora wiedzy. :o Dzięki nemo! Pewnie to... wygooglowałeś xD Cóż... mi się nie chciało  Smile
ciamciaramciam
Odpowiedz
Witam!
Ok. Mam już zamiar kupić tą synte 8''. Na każdym forum poświęconym amatorom kazano przede wszystkim pytać i jeszcze raz pytać. No i właśnie.  Smile

1) Do synty dołączone są z tego co wiem dwa okulary 25 i 10 mm i tą są Kellnery. Według jednych bardzo słabe (szczególnie dla telepów o dużej światłosile) okulary. Według innych do dosyć dobre okulary. Dawałaby mi powiększenia odpowiednio 48x i 120x. Podobno najczęstszy przedział powiększeń z jakich będę korzystał to 160x-180x.
Jestem dosyć ograniczony finansowo i chciałbym abyście poradzili czy to dobry pomysł gdybym odpuścił na razie dokupienie porządniejszych okularów a zakupił w pierwszej kolejności dobrego barlowa jak np ten:
http://www.teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-Celestron-Ultima-APO-2x-/-1,25--teleskopy-85.html
a później w czasie ewentualnie zbierał fundusze na jakiegoś dobrego plossla 13mm i jakiś długi okular NLV.

2) No i jeszcze pytanko co do początkowych obserwacji księżyca. Bez odpowiedniego filtra byłoby ciężko prawda? Kupić zwykły szary filtr księżycowy czy te lepsze polaryzacyjne? Polaryzacyjny też mi się przyda do ewentualnych obserwacji planet?

3) Chciałbym jednak się skupić głównie na DS-ach. Czy bez odpowiednich filtrów np typu O III się nie obędzie? Znacząco poprawiają jakość oglądanego obiektu? Przypominam że mieszkam na wsi. W promieniu 15 km nie ma żadnej większej aglomeracji więc LP raczej mnie nękać nie będzie.
ciamciaramciam
Odpowiedz
Ja tak krótko, może koledzy też przedstawią swój pogląd...

Z barlowem 2x poczekaj, nic Ci nie da w setowych okularach, bo dwukrotna ogniskowa synty z okularem 10mm jest praktycznie bezużyteczna ( seeing, małe pole okularu i trudności z naprowadzaniem a potem utrzymaniem obiektu w polu okularu ), natomiast z 25-tką to masz prawie podobnie, jak z 10-tką bez barlowa.
Więc skoncentruj się na kompletowaniu lepszych okularów, najlepiej szerokokątnych, chociaż do planet i Księżyca wcale nie muszą być szerokokątne. Są amatorzy, którzy mają wiaderka okularów, widocznie mają też na to kasę. W Twojej sytuacji da sią wybrać kompromis: raczej szersze pole okularu, ale dobra transmisja. Wybór olbrzymi - cenowy i jakościowy, nie podejmuję się coś polecać.

Filtr na Księżyc wskazany, bo oślepia, gdy jest go dużo.  Może być zwykły, szary, jak kieszeń pozwoli to polaryzacyjny. Osobiście kupiłbym szary a pieniążki składał na okulary.

Filtr na mglawice - dobra sprawa, ale z tym też się nie spiesz, bo masz dobre niebo! Można bez tego z powodzeniem żyć.

Więc lepsze okulary i zmajstruj sobie filtr słoneczny z folii Baadera, byś sobie od czasu do czasu popatrzył na plamki, póki Słońce aktywne...

Pozdrawiam ! Smile

Odpowiedz
Witam i gratuluję wyboru, zastanowił bym się na twoim miejscu jeszcze czy nie lepsze by było gso http://deltaoptical.pl/teleskop-delta-optical-gso-dobson-8-f6-m-crf,d2295.html ,według niektórych ma lepsze lustro, a razem z nim dostajesz 2" okular 30mm, okular 1.25" 9 mm  i wentylator, co do okularów tych to nie wiem jakiej są jakości (w delcie możesz jeszcze potargować się jeśli znajdziesz w innym sklepie tańszy telep) tak jak zbignieww napisał nie radzę kupować barlowa na początek.

Co do filtra ALP  to sam mam wąskopasmowy Orion Ultrablock http://www.piotr.okonscy.com/index.php?aid=10 jest bardzo dobry ale pod wiejskim niebem raczej nie będzie ogromnej różnicy.

Powiększenia 160x-180x zazwyczaj stosuje się przy obserwacjach planet,księżyca gdy obserwujesz DS wystarczą mniejsze(aczkolwiek większe powiększenie zwiększa kontrast pomiędzy obiektem DS a tłem).Plossle są bardzo różnej jakości.

Ja tam oglądam księżyc bez żadnego filtra ;D, ale może się przydać gdy księżyc jest jasny.
W razie jakiś pytań pisz.

PS. Filtr OIII jest doradzany przy aperturze min.8",a wąskopasmowy od 6".
PS2. gso ma także mikroruchy

Pozdrawiam
Odpowiedz
(16.08.13, 12:13)zbignieww link napisał(a):Więc lepsze okulary i zmajstruj sobie filtr słoneczny z folii Baadera, byś sobie od czasu do czasu popatrzył na plamki, póki Słońce aktywne...
ale pamiętaj żeby mocowanie do folii zrobić naprawdę solidnie tzn. żeby nie spadała z tuby nawet jak przekręcisz ją wylotem w dół.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości