Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szukacz 5x40
Temat szukacza ATM był wielokrotnie wałkowany, ale mimo to i ja dorzucę swoje przysłowiowe 3 grosze.

Teleskop w oryginale (przynajmniej mój) posiada szukacz pod postacią StarPointera. Jak dla mnie jest to chybiony  pomysł.
Sprawia wrażenie czegoś nowoczesnego. Jest w prawdzie bardzo intuicyjny, ale jego skuteczność jest przynajmniej dyskusyjna. Widać przez niego mniej niż gołym okiem. Poza tym całkowicie plastikowa konstrukcja i związane z tym straszliwe luzy sprawiły, że prędko został zdemontowany.

• Na jego miejsce włożyłem lunetkę, której bazą jest obiektyw o parametrach 40/130 od myśliwskiej lunety, znalezionej w koszu z zabawkami i odkupionej za 3 piwa .

Wykręciłem soczewkę i razem z oryginalną oprawą wsunąłem do tubusa. Pasuje jak należy! A ten wykonany jest z rurki PCV 52 mm wyczernionej papierem ściernym pomalowanym czarnym tuszem.

• Na okular wstawiłem wytoczoną tulejkę, dzięki czemu można go  bezproblemowo wsuwać i po ustawieniu ostrości blokować śrubką.

• Osłonę przeciwsłoneczną  z odrośnikiem wykonałem z odcinka mufy dedykowanej do rurek o wspomnianej średnicy i kawałka filcowej tkaniny. Całość potraktowana jest z zewnątrz białą okleiną. Rzeczą, którą  musiałem jedynie dokupić była stopka.           

• Lunetka z kitowym okularem F=25 mm (pow. ok. 5x), który wyposażyłem w podświetlany krzyż, daje znakomite jasne i szerokie pole widzenia.

Astropozdr!

Załączone pliki Miniatury

"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości