Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr słoneczny do Mak 102
Aby w pełni wykorzystać Maka postanowiłem wykonać do niego filtr słoneczny.
Oczywiście bazą jest folia Baadera ND5.

Oprawa jest natomiast dostosowana do zamocowania na odrośniku, którego opis znajduje się
TUTAJ

I
Materiałem są odcinki z rury PCV 110 mm. Jest ich cztery o różnych rozmiarach:
• Zewnętrzny (największy) jest odcinkiem z kielicha rury i ma średnicę 114 mm
• Środkowy (2 sztuki) to odcinek z rury 110 mm
• Wewnętrzny to odcinek  rozcięty wzdłuż i wsunięty w część środkową mający średnicę 106 mm

II
Każda część spełnia ważną funkcję.

Zewnętrzna jest osłoną całości i poprawia estetykę oprawy. Wysunąłem ją przed folię na ok. 12 mm, by zabezpieczyć się przed uszkodzeniem folii po położeniu oprawy ‘głową w dół’.

Środkowa razem z wewnętrzną (ich krawędzie zrównane ze sobą) są mocowaniem dla folii, która jest do nich (krawędzi) przyklejona.

Oprócz tego cz. wewnętrzna jest wysunięta poza oprawę w celu wsuwania oprawy w pierścień na odrośniku (specjalnie do tego przeznaczonym).

Z przodu znajduje się cieniutki pierścień pełniący raczej funkcję estetyczną, ale też przy okazji zabezpiecza przed przypadkowym wpadnięciem promieni słonecznych nawet po odklejeniu się folii. Ów pierścień dodatkowo dociska folię do środkowych części.

III
Oprawa jako całość sprawuje się bardzo dobrze. Jest sztywna, a po zamocowaniu na teleskopie nie ma obaw przed jego wypadnięciem. Rozmiary są tak dobrane, że elementy ciasno do siebie pasują i w razie konieczności nie będzie problemu z rozebraniem oprawy i wymianą folii.

Wysokość oprawy jest tak dobrana (na styk), że mogę ją przechowywać w opakowaniu na płyty CD 25 szt.

Astropozdr!

Załączone pliki Miniatury

"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
...no i o to chodzi ! Pięknie zrobione, wszystko przemyślane, włącznie z przechowywaniem!  5+  Big Grin

Odpowiedz
Podziękował! Staram się, by to i działało, i wyglądało.
Materiał pcv jest wdzięczny w obróbce. A składnica budowlana w dużej mierze pozwala na realizację atm-owych pomysłów. Jakby się uprzeć to ze znajdujących się tam produktów można złożyć cały teleskop. Tylko zwierciadło trzeba mieć w kieszeni.
"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
Swietna sprawaSmile  Sam szykuje sie na cos podobnego tylko ze do Maka 127. Ale  tutaj znalazlem  gotowca: http://fotozakupy.pl/akcesoria-pozostale/delta-optical-mocowanie-do-filtra-slonecznego-127,10097s  ciekawe  tylko  czyj patent jest lepszyWink
MAK 127 SLT Bresser 10x50 Smile
Odpowiedz
Na samym początku też próbowałem dobrać fabryczną oprawę, ale nie miałem pewności, czy do mojego Maka będzie pasować (nie otrzymałem odpowiedzi ze sklepu). Opis na stronie był nieprecyzyjny, więc nie chciałem ryzykować chybionego zakupu.
Teraz opisy są poprawione i nie ma już wątpliwości do jakiego teleskopu oprawa pasuje.

Jeden i drugi patent będzie dobry. Mimo to przedstawię argumenty 'za' mojego rozwiązania:
  • apertura teleskopu nie uległa zmniejszeniu - średnica czynna filtra to 101 mm
  • ostateczny koszt jest o kilkanaście złotych niższy od rozwiązania fabrycznego (oprawa + filtr)
    [li] satysfakcja z własnoręcznie zrobionego filtra
    • Astropozdr!
Odpowiedz
Ja do Celestrona 4SE (też 102mm) kupiłem fabryczną oprawę ale że była luźna obkleiłem ją uszczelkami do okien i teraz jest rewelacyjna !!
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
Patent z wykorzystaniem uszczelek do okien jest ciekawy - muszę to zapamiętać.
Odpowiedz
Postaram się zrobić zdjęcia i zamieszę je tutaj - naprawdę zdaje to idealnie egzamin.
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
Sorry że tak późno ale sobie zapomniałem , poniżej zdjęcie filtrów do mojego Celestrona 4SE , jak pisałem wcześniej kupiłem gotowce plastikowe ale były za luźne , więc uszczelki do okien idealnie uszczelniły i teraz pasują super. Dodatkowo ciężko wchodzą i schodzą z wewnętrznej części obiektywu.

[Obrazek: folia_baader.jpg]

P.S.
Do opisów mam drukarkę do etykiet. elegancko i trwale opisuje filtry , szkiełka itd.
Odpowiedz
Dodatkowa uwaga jak zrobić pudełko na przechowywyanie filtrów 1,25" Smile do tego celu idealnie nadaje się cake po 10 szt płyt CD/DVD , jak kogoś interesuje to zamieszczę efekt Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości