Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z ostrością noname reflektor 76/700
Witam, jestem nowy na forum, otóż dostałem niedawno od znajomej po jej dziadku "teleskop" reflektor "noname" 76/700 (typ podobny jak te wszystkie chińszczyzny). Testowałem go na balkonie na obrzeżach Warszawy, wychłodziłem i ustawiłem szukacz. Do zestawu dołączone są 3 okularki Huygensa (20mm, 12,5 i 6). Obserwowałem Jowisza okularami 6 i 12,5 i wyglądał jak na taki "sprzęt" bardzo dobrze. Jednak problem zaczął się przy założeniu okularu 20mm - przy skręceniu-wsunięciu maksymalnie wyciągu do środka obraz był nieostry. Wygląda to tak jakby brakowało jeszcze z 0,5-1 cm wsunięcia głębiej wyciągu i to nie tylko na Jowiszu ale także na gwiazdach. Przy oglądaniu przez okulary 12,5 i 6mm mimo że obraz był w miarę ostry to wyciąg wsunięty był na maxa więc to raczej jest nienormalne. Oglądałem wcześniej niebo przez refraktor noname 60/700 i tam ostrość łapałem na wyciągu wysuniętym do połowy. Zrobiłem mały test, wyciąłem z tektury i posklejałem nakładkę na wyciąg dzięki której można włożyć głębiej okulary o jakieś 2cm. Teraz w okularze 20mm można spokojnie oglądać i ustawić ostrość. Jak patrzę od strony wlotu do tuby to wyciąg wsunięty na maxa jest o jakieś 2 cm przy lusterku wtórnym i wychodzi na to że najlepiej jakby był dosuwany do ok 0,5 cm do lusterka wtórnego. Wiem, że trochę pokręcone to ale pomóżcie, gdzie jest problem??
Odpowiedz
A czy obraz jest adekwatny do tej ogniskowej? Powinien być prawie o połowę mniejszy od tego przy 12,5. Być może brakuje soczewki. Zobacz czy nie wypadła, okulary mają po kilka w grupie.
E.T. It return to house !
Odpowiedz
Okulary Huygensa mają po dwie soczewki wklęsło-płaskie lub płaskie. Wszystkie okulary są ok bo je czyściłem. Obraz na 20mm jest prawie 2x mniejszy. Ale jak pisałem wcześniej przy pozostałych 12,5 i 6 też jest ten problem tylko w tamtych przypadkach wyciąg wsunięty na maxa jest punktem najlepszej ostrości. Niestety nie mam porównania do innych newtonów natomiast w refraktorze na najlepszą ostrość wyciąg jest niemal w połowie wysunięty.
Odpowiedz
Widzę, że nikt nie wie o co chodzi, to może pytanie do newtonowców - w którym miejscu wysunięcia wyciągu (wsunięty, po środku, wysunięty) udaje Wam się złapać najlepszą ostrość np dla Jowisza?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości