Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kraksat tworzy model sondy planetarnej
#1
[font=arial]
[pre]
Nazywamy się Kraksat i zakwalifikowaliśmy się do finału konkursu „European CanSat Competition” organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).
Jesteśmy ośmioosobową grupą uczniów uczęszczających do V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie. Interesujemy się fizyką, matematyką, elektroniką, chemią i modelarstwem.
Naszym zadaniem jest zbudowanie modelu sondy planetarnej wielkości puszki o pojemności 0.33 l, która w założeniu ma wyruszyć na nową planetę i badać czy mógłby tam przeżyć człowiek.
Z początkiem kwietnia 2013 sonda zostanie wzniesiona na wysokość 1 km. W trakcie jej lotu, podczas kontrolowanego spadku przez atmosferę i lądowania będziemy mierzyć różne parametry min. temperaturę, ciśnienie, wilgotność, procentowy udział tlenu w powietrzu, promieniowanie elektromagnetyczne (od podczerwieni, przez światło widzialne aż do promieniowania jonizującego). Na podstawie tych pomiarów chcemy stwierdzić czy w takich warunkach mógłby przeżyć człowiek.  Na przykład pomiar wilgotności pozwoli nam ustalić teoretyczną ilość wody dostępną dla misji załogowych. Dane gromadzone przez sondę będą na bieżąco przesyłane do naszego naziemnego centrum kontroli lotów, gdzie zostaną przeanalizowane i zinterpretowane.
Dużymi krokami zbliża się koniec stycznia. Chcielibyśmy przedstawić, co do tej pory udało nam się już zrobić. Na razie nasze prace głównie opierają się na zamawianiu i testowaniu czujników. Sprawdzana jest ich bezwładność, współpraca ze sprzętem i stabilność. Tworzony jest czujnik promieniowania, który ma być zdolny do pracy w niskiej temperaturze, przy dużej wilgotności, nawet w deszczu. Generuje to dużo problemów, gdyż na pokładzie puszki będziemy mieć napięcie 500 V, jak również czułe tranzystory Darlingtona, które mogą zostać uszkodzone przy każdym, nawet najmniejszym przepięciu. Zostały już wykonane wstępne testy spadochronu, który musi wytrzymać otwarcie przy szybkości nawet 180 km/h. Pierwszym testem było zrzucenie sondy z wysokości 2 piętra. Podczas drugiego testu puszka została wzniesiona heksakopterem na wysokość 150 m, skąd w sposób kontrolowany spadała na ziemię. Wszystkie testy spadochronu wypadły pomyślnie. Zostały również wykonane testy czujnika ciśnienia. Przeprowadziliśmy je w widzie jedenastopiętrowego wieżowca. Zmiany ciśnienia na poszczególnych piętrach, gdy winda jechała w górę bądź w dół, były bardzo widoczne.
Programiści zespołu piszą i testują aplikacje do dystrybucji odbieranych w czasie rzeczywistym danych z sondy na kilka komputerów. Chcemy mieć swoje własne, kilkumonitorowe centrum sterowania lotem. Cały czas napotykamy nowe problemy, jednak dzięki pracy i zaangażowaniu całego zespołu udaje się je przezwyciężać.
Cały czas nasz zespół poszukuje sponsorów, którzy pomogą nam pokryć koszty związane z konkursem, który odbędzie się w Holandii (przejazd, tygodniowy pobyt, oraz części konieczne do budowy sondy). Niestety ESA nie zapewnia nam wszystkich świadczeń. Na razie naszymi sponsorami są firma National Instruments, która bezpłatnie dostarczyła nam 6 licencji na oprogramowanie LabView, które zamierzamy wykorzystać do analizy i wyświetlania zebranych danych, oraz SciTec, który zakupił nam trzy czujniki UV SG01S-5.
Skład zespołu:
Ewelina Badak: chemia, zarządzanie blogiem, PR
Mateusz Cianciara: programowanie w LabView, połączenie bezprzewodowe i zbieranie danych, elektronika
Bartosz Dziewoński: analiza i przetwarzanie danych, programowanie, PR
Grzegorz Gajoch: programowanie AVR, elektronika
Michał Gumiela: sensory i pomiary, programowanie w LabView, główny designer
Łukasz Gurdek: programowanie aplikacji okienkowych, zarządzanie stroną
Antoni Odrobina: modelowanie, osłona i spadochron, symulacje fizyczne
Michał Zieliński: programowanie aplikacji okienkowych, zarządzanie kodem, testowanie

Opiekunem jest pan dr. Aleksander Cianciara.

Więcej informacji o nas możecie znaleźć na stronie projektu: http://kraksat.pl . Polecamy także nasz profil FB: https://www.facebook.com/KrakSat?fref=ts .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości