Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proszę o rozwianie moich wątpliwości co do pierwszego teleskopu
Witajcie!
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad zakupem teleskopu, wiele czytałem w internecie, ale wciąż mam wątpliwości. Mój wybór już prawie padł na SK1309EQ2 ze względu na ograniczony budżet. Mam jednak kilka obaw jako osoba która nigdy z teleskopu nie korzystała. A więc tak, jeżeli chodzi o obserwacje, to zależy mi na wszystkim. Księżyc, planety, Słońce, DSy etc. obserwacje mam zamiar prowadzić z dość dużego balkonu skierowanego na południe. I tu rodzi się problem, słyszałem, że tego sk1309 trzeba kolimować, naprowadzać na gwiazdę polarną. Co prawda mam też balkon na północ, ale mniejszy, nie chciałbym z niego przeprowadzać obserwacji,  no a do tego na południowym niebie zawsze najwięcej się dzieje.W związku z tym mam do was kilka pytań:
1. Czy  kolimacja teleskopu jest skomplikowana? Czy trzeba wyciągać lustro etc.? Nie chciałbym czegoś uszkodzić.
2. Jak  często trzeba ją robić?
3. Czy na przykład przenoszenie teleskopu go nie rozkolimuje? Tz. czy mogę go bez obaw zkolimować, a potem przenieść na drugi balkon i wszystko będzie w porządku? (może to głupie pytanie, ale moje doświadczenie w tej sprawie jest zerowe, także nie wiem z czym to się je)
4. Nie mam 100% pewności ale teleskop SK909AZ3 chyba nie wymaga tej całej kolimacji i ustawiania na gwiazdę polarną? Jeżeli jestem w błędzie to mnie poprawcie proszę. Gdyby nie to, że mniej się nadaje do DS ze względu na małe lustro, no i gorzej znosi duże powiększenia, wziąłbym jego na ale.. nie chce rezygnować z DS. A może obserwacje DS na nim jednak nie są wiele gorsze, co powinienem zrobić w mojej sytuacji?
Podsumowując, czy SK1309EQ2 to dobry wybór dla kogoś kto chce obserwować tylko z południowego balkonu, czy lepiej brać sk909az3?
Wiem, że pytanie trochę nubskie Big Grin ale proszę o odpowiedź, ponieważ nie chce wywalić kasy na marne i potem żałować.
"Ten, kto wyciąga ręce w stronę gwiazd, chociaż ich nie dotknie, jednak z pewnością sięgnie poza korony drzew."
Odpowiedz
Witaj,
Jeśli potrafisz konfigurować swój telefon, sprzęt RTV, nastawić pranie w pralce wirnikowej i wymienić koło w rowerze lub samochodzie, to obsługa teleskopu nie powinna być dla Ciebie problemem Smile

Najważniejsze jest zdobyć się na cierpliwość i kilka godzin poświęcić na teorię w zakresie "fizyki z astronomią szkoły podstawowej" - czyli podstawy orientacji na niebie i Ziemi. To może wydać się śmieszne ale jest to bardzo ważne dla początkujących. Takie informacje są dostępne w instrukacjach obsługi teleskopów, możne je ściągnąć z netu. Watro też porozmawiać ze sprzedawcą w salonie lub zapoznać się z najbliższym doświadczonym astoamatorem w okolicy ( np w domach kultury lub spytać nauczyciela fizyki w szkole do której się chodziło lub dziecko własne lub zanjomych).

W sprawach nowych sprzętów astronomicznych (np tego o którym wspominasz) mogę powiedzieć tyle, że są wstępnie skolimowane. Lustra nie wyjmujemy chyba, że się stłucze lub do mycia za kilka lat!!! Zasada jest taka - regulacje - jak sama nazwa wskazuje, służą do regulacji i jeśli coś jest OK, to tego nie regulujemy! Kręcimy tylko gałkami i blokadkami służącymi do pozycjonowania sprzętu. Trzeba naprawdę dokładnie kilka razy przeczytać instrukcję i przespać z tematami a potem wyjąć sprzęt i z instrukcją prześledzić części i jak się je łączy i dokonuje regulacji!!!

Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość aby nie stracić pieniędzy i frajdy z obserwacji. Kto pyta, nie błądzi!
Pozdrawiam  ;D
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Aha, czyli powinienem sobie poradzić Smile
A jak często trzeba ten teleskop kolimować i czy przenoszenie go nie rozkolimuje go w jakiś sposób?
Czyli jak na razie wciąż zostaje przy tym SK1309EQ2 no chyba że ktoś mnie przekona, że jednak lepszy byłby w mojej sytuacji teleskop na montażu azymutalnym.
Czekam na dalsze wypowiedzi ludzi którzy mają z tym jakieś doświadczenia Smile
"Ten, kto wyciąga ręce w stronę gwiazd, chociaż ich nie dotknie, jednak z pewnością sięgnie poza korony drzew."
Odpowiedz
Nikt już nic nie ma do powiedzenia? Smile Pytania wyżej wciąż aktualne. W piątek zamierzam zakupić swój pierwszy sprzęt i widzę, że pewnie będzie to wspomniany SK1309EQ2.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości