Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Almanach Astronomiczny na rok 2013
Informuję, że na stronie Regulusa: http://regulus.astrohobby.pl/ można pobrać (w całości lub w częściach) "Almanach Astronomiczny na rok 2013" mojego autorstwa. Proszę również o opinie - czy ta pozycja jest przydatna/potrzebna? Spotkałem się z opiniami, że jest on anachroniczny w dobie Internetu i dostępu do wielu programów astronomicznych.
Odpowiedz
Chyba jakiś nieżyczliwy mówi, że almanach jest nieprzydatny.
Dobra robota - jak zwykle.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Jak dla mnie extra. Czy nie dałoby się dodać łączy do spisu treści ? Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt i pogodnego nieba !
E.T. It return to house !
Odpowiedz
Opracowanie i zgromadzenie rozmaitych efemeryd w jednym miejscu jakim jest Almanach to wartościowa praca. Dodatkowo podzielona na części, dzięki którym można wyłowić potrzebne informacje w błyskawiczny sposób.
Moim ulubionym rozdziałem są 'Księżyce Jowisza' przedstawione na prostym i czytelnym wykresie. Prościej już nie można!

Możliwość wydrukowania też jest przydatna. Jestem bowiem zwolennikiem wydrukowanego słowa (lub obrazka). Kartkę z mapką, lub wykresem łatwiej zabrać na miejsce obserwacji, niż laptopa.
Mam w archiwum m.in. Kalendarz astr. na 2002 rok autorstwa T. Ściężora (w formie książki). Przyjemnie popatrzeć na popisane i pokreślone kartki... Program astro tego nie zapewnia.
Astropozdr!
"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
Pamiętam z jakim podnieceniem czekałem na list z PTMA a Kalendarzem! Jest moją tradycją planowanie obserwacji w okresie świątecznym na następny rok właśnie z pomocą tego kalendarza.
Obecnie, kiedy nie ma papierowego wydania, drukuję go i binduję.
Oczywiście pewne części bardziej mnie interesują a inne mniej - np. czasy zachodów i wschodów Słońca biorę z jakiegoś programu a nie odczytuję z kalendarza ale WSZELKIE INNE DANE z kalendarza uważam za bardzo cenne. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że wszystko można wygenerować odpowiednim programem, ale w kalendarzu zrobił to za nas autor i mamy przegląd wszystkich ważnych zjawisk w danym roku.

Zdecydowanie uważam, że TRZEBA kontynuować to dzieło.
Jednocześnie dziękuję Panu Tomaszowi Ściężorowi za udostępnianie kalendarza i życzę wytrwałości przy opracowywaniu następnych.
SkyWatcher MAK 127/NexStar, EQ2 z napędem, Newton 150/900, aparat foto i drobiazgi
Odpowiedz
Jeszcze jedna sprawa. Proszę o wskazywanie zauważonych błędów, abym je mógł poprawiać. A'propos - na jednym z forów zauważono, że "jeżeli publikuje się takie opracowania to należy zadbać aby były one poprawne a tymczasem w Pańskim Almanachu na rok 2012 wykryłem liczne błędy a badałem tylko kwestię księżyców galileuszowych. Jeżeli podobna ilość błędów jest w innych działach, to należy przemyśleć czy warto pracę z takimi niedociągnięciami upubliczniać." Czy zauważyliście błędy w księżycach galileuszowych? Ja nie mogę znaleźć - proszę o pomoc.

Odpowiedz
(22.12.12, 20:29)Tomeks link napisał(a): Informuję, że na stronie Regulusa: http://regulus.astrohobby.pl/ można pobrać (w całości lub w częściach) "Almanach Astronomiczny na rok 2013" mojego autorstwa. Proszę również o opinie - czy ta pozycja jest przydatna/potrzebna? Spotkałem się z opiniami, że jest on anachroniczny w dobie Internetu i dostępu do wielu programów astronomicznych.
Pewnie nie przydatny dla tych co chcą zarabiac na własnych wydawnictwach Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości