Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amatorska luneta PZO 65-400
Udało mi się nareszcie uruchomić lunetę, która powstała na bazie obiektywu PZO 65/400. Jest to jej drugie wcielenie od kiedy jest w moich rękach.

KIEDYŚ...
Początkowo wyglądała niepozornie za sprawą kątówki mikroskopowej 45 st. Takie też stosowałem okulary, a miałem ich dwa: 20 mm i 5 mm, który został wymontowany z teodolitu. Obraz dawał koszmarny! Ten o dłuższej ogniskowej sprawował się znacznie lepiej, ale i powiększenie było znacznie mniejsze. Mam go do dzisiaj. Cała konstrukcja była zamontowana na statywie fotograficznym z mikroruchem śrubowym w jednej osi.
Obecnie luneta ma na wyposażeniu kątówkę 90 st.  1,25 cala i okulary 20 mm oraz 6 mm.. Są z niskiej półki cenowej, ale już nie kitowej!

TUBUS
Tuba jest z rury PCV 72 mm (pozostałość po montażu rynny). Średnica wewnętrzna jest idealna, dzięki temu bez żadnych dodatkowych operacji mogłem umieścić obiektyw. Cela wsuwa się z wyczuwalnym oporem i do tego jest od razu dobrze zorientowana – do obserwacji wizualnych wystarcza w zupełności.
Z zewnątrz została pokryta okleiną. Wg mnie daje o wiele lepszy efekt, niż pomalowanie barwnym lakierem (wypróbowałem). Ładniej wygląda i przede wszystkim jest mniej czuła na otarcia, czy inne urazy. Tubus można bez stresu czyścić i przekręcać w obejmach. Rys nie widać.

WYCERNIENIE

Wyczerniona została przy pomocy papieru ściernego ‘100’ pomalowanego czarnym tuszem. Wstawiłem także diafragmy. Również wycięte z papieru ściernego i dodatkowo usztywnione jedną warstwą tekturki. Odległość ustalają paski wyczerniające ściankę tuby.

SZUKACZ
Szukacz też się zmienił. Początkowo była to połówka lornetki 25x35 na kombinowanym mocowaniu. Teraz jest złożony na bazie soczewki 35 mm f=125 mm z tejże lornetki, okularu mikroskopowego PZO 15x i kawałka rurki PCV 32 mm. Dokupiłem do tego tylko mocowanie z szyną. Wyszedł zgrabny szukacz 6x35 za niewielkie pieniądze.

MONTAŻ
Jako, że posiadam montaż Tytana Sztywności EQ2 to musiałem wykonać odpowiednie mocowanie. Sprawę rozwiązałem za pomocą uchwytów do rur kanalizacyjnych i kształtki ze sklejki. Troszkę pozmieniałem pokrętła (zamocowałem gałki), żeby można było przekręcać, wkładać i wyjmować tubę bez użycia narzędzi. Nie polecam takich obejm. Dużo w nich żelaza. Jak na swoje rozmiary są  zbyt ciężkie.

FINAŁ
Jest to zgrabny instrument o przeciętnych możliwościach. Bardzo mobilny! Długość wynosi niecałe 40 cm, a waży zaledwie 0,75 kg Do okazyjnego przeglądu nieba dla mnie jest ok. Nie wymaga wielu przygotowań do pracy. Przy małym powiększeniu daje naprawdę jasne obrazy. W porównaniu z lunetką Turist 20x50 jest to wyraźnie zauważalne. Aberracja też nie jest specjalnie natrętna. Chyba, że ogląda się Wenus...

Astropozdr!

Załączone pliki Miniatury

"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
Bardzo lubię takie klimaty. Gratuluję inwencji i wytrwałości i miłych obserwacji.
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
Pięknie ! I relacja i seria fotek z opisem. Doping dla innych... Smile

Odpowiedz
Z efektu końcowego jestem zadowolony, ale pewne rzeczy przy kolejnej produkcji zrobiłbym inaczej/lepiej/sprawniej.
Podczas przeglądania archiwalnych wątków ATM, zawsze bardziej podobały mi się 'popisane zdjęcia'. Wartość użytkowa jest większa, a i mają dzięki temu swój charakterystyczny ATM-owy 'smrodek'. I ja postanowiłem takie robić. Tym bardziej, że wieczory długie, a na niebie chmury...

Załączone pliki Miniatury

"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
Fajnie
Dłubanie w pcv, skąd ja to znam  Tongue
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości