Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MAK 102 - demontaż części
Szanowni Astrokoledzy,

niedawno udało mi się okazyjnie nabyć Maka 102. Do montażu prl. chcę go zamontować przy pomocy obejm. Przeszkadza w tym jednak fabryczna płytka mocująca tubę do statywu fotograficznego.
[Obrazek: 42cff5d9bf476b92.html]

Mam pytanie, czy odkręcenie tych dwóch śrubek nie spowoduje, że coś od wewnątrz odpadnie? Obawiam się, czy chiński kolega nie poszedł na łatwiznę posługując się jedynie podkładką i nakrętką. Nie mam ochoty rozkręcać nowego dla mnie teleskopu, by wybierać ze środka fruwające żelastwo.

To samo pytanie dotyczy podstawy stopki szukacza. To tak na wszelki wypadek, bo szukacz oczywiście zostaje.
Czy ktoś z Was to robił?

Załączone pliki Miniatury

"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
Niewykluczone, że z zewnątrz są śruby a od wewnątrz podkładki i nakrętki a całość zmontowana przed złożeniem  tuby w całość; przecież ten płaszcz jest cieniutki i nie sądzę by w tych miejscach były jakieś zgrubienia na gwint...
Popytaj ewentualnie też na innych forach.
Smile

Odpowiedz
Wyszedłem z tego samego założenia. Wydaje się, że jest bardzo mało miejsca (cienko), żeby zrobić solidne gwintowane otwory. Chyba, że z zamysłu konstruktora mają być niesolidne...
Póki co wstrzymam się jeszcze z operacją odkręcania. Obejmy jeszcze nie dotarły, a na niebie tylko chmury.
"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
Zawsze możesz asekurować się silnym magnesem. Nie wiem jak to wygląda w środku ale chyba można to bezkolizyjnie wyciągnąć. Można posługiwać nawet kilkoma magnesami.
Celestron C8-SGT XLT Schmidt-Cassegrain
Odpowiedz
Sprawa jest jasna. Jak zwykle najprostsze rozwiązanie przychodzi na końcu.

Dzięki pewnym sugestiom wziąłem Maka na stół operacyjny i pod lampką przyjrzałem się co jest wewnątrz tuby. W miejscu mocowania płytki wystają na 2-3 mm śrubki. Nakrętek, ani podkładek NIE MA. Otwory są nagwintowane i tylko na tym to się trzyma.
Widocznie to wystarcza. Zresztą Mak 102 niewiele waży. Co innego Mak 150, w którym są już nakrętki. Ale to przecież 'waga ciężka', więc nie ma czemu się dziwić.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
...więc to wkręty blachowe, śrubki kojarzą mi się z gwintem metrycznym, calowym czy jeszcze jakimś tam... - tak ?  Wink

Odpowiedz
Jeśli otworki są gwintowane,to oznacza że jest to śrubka metryczna M8 4mm nie więcej.
Odpowiedz
Tomie, da się zrobić gwint w np. 0,5mm blasze ? Obstawiam za blachowkrętami  Wink Big Grin

Odpowiedz
(17.11.12, 11:59)zbignieww link napisał(a): Tomie, da się zrobić gwint w np. 0,5mm blasze ? Obstawiam za blachowkrętami  Wink Big Grin

Da się Zbyszku,blaszkę tuby przebija się fabrycznie w tym miejscu pod prasą i z blaszki 0.5 robi się 1mm albo i więcej.Sprawdź w swojej seryjnej tubie a sam się przekonasz. Smile
Aluminium to materiał rozciągliwy.
Odpowiedz
Są to zwykłe metryczne śrubki 4mm. Bezproblemowo mogłem wkręcić inną ze swoich zapasów.
Tubus w miejscu wiercenia ma grubość ok 2 mm.
Myślę, że cały jest wykonany z takiej rury, bo od środka nie widać żadnych zgrubień. Taki sposób postępowania wydaje się ekonomiczniejszy. Z długiej rury wystarczy odciąć określony odcinek i Mak jest w połowie skończony.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości