Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nocny Obserwator - tutaj mamy swoje forum
Jest już nowa pełna wersja Nocny Obserwator 4.10 do pobrania a także można aktualizować ją od wersji 4.08.

Z nowości to pojawiła się możliwość zaznaczanie na mapach obiektu wskazanego w programie funkcją [GoTo]. Dodałem także możliwość wyszukania i centrowanie gwiazdy po numerze z katalogu SAO.

Wszystkie nowości omówię jak działają podczas środowej transmisji PTMA Warszawa TV live od godz. 21:00. Zapraszam

Załączone pliki Miniatury

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Wersja 4.12 NO jest już do pobrania.
Dla tych, którzy nie śledzą zmian są już w tej wersji przeloty ISS i nowe pliki z zakryciami.

Jest też w dodatkach plik z aktualnościami KRZYŚKA z Głuchołazów.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Witam!

Panie Januszu na YT pisał Pan, ze z programu w wersji 4.13 można wydrukować mapki katalogu Cadwell oraz własne katalogi?
Jak to zrobić?
Synta 12", ES 4,7 ; 6,7 ; 8,8 ; 14 ; 30 ; bino SW, filtry Lumicon 2" UHC, OIII, DS, H-Beta http://chomikuj.pl/reflex_m hasło: kot
Odpowiedz
Mariusz,
Najlepiej to wychodzi na główch mapach NO, gdzie można zaznaczyć tylko obiekty Caldwella. Zobacz załącznik.

Natomiast na mapach po wybraniu opcji "Opisy obiektów" i zaznaczniu "Tylko opisy Caldwella" wtedy na mapie widać obiekty mgławicowe innych obiektów, ale opisy sa tylko Caldwella.

Pozdrawiam
Janusz

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Witam,

Mam problem ze zmianą miejsca obserwacji w wersji 4.13- domyślnie jest Wójcin i zmieniam na moje miejsce obserwacji, zapisuję i przy dalszej pracy z programem jest ok. tzn. - na dole strony jest Bystra. Ale.. po zamknięciu programu i ponownym uruchomieniu znowu jest Wójcin!? Czy robię coś nie tak?
SkyWatcher MAK 127/NexStar, EQ2 z napędem, Newton 150/900, aparat foto i drobiazgi
Odpowiedz
(10.02.14, 22:07)PiotrN link napisał(a): Mam problem ze zmianą miejsca obserwacji w wersji 4.13- domyślnie jest Wójcin i zmieniam na moje miejsce obserwacji, zapisuję i przy dalszej pracy z programem jest ok. tzn. - na dole strony jest Bystra. Ale.. po zamknięciu programu i ponownym uruchomieniu znowu jest Wójcin!?
By zachowac ustawienia zamykaj program dolnym "X", nie tym Windowsowym.
[Obrazek: Kk9gbxM.png]
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
(10.02.14, 22:07)PiotrN link napisał(a): Witam,

Mam problem ze zmianą miejsca obserwacji w wersji 4.13- domyślnie jest Wójcin i zmieniam na moje miejsce obserwacji, zapisuję i przy dalszej pracy z programem jest ok. tzn. - na dole strony jest Bystra. Ale.. po zamknięciu programu i ponownym uruchomieniu znowu jest Wójcin!? Czy robię coś nie tak?

W Settings-Ustawieniach masz po prawej stronie u dołu klawisz "ZAPISZ i ZAMKNIJ"  <- z tej strony należy wychodzić tym klawiszem, aby zachowały sie Twoje zmiany w ustawieniach.
Pozdrawiam.
Janusz

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program&nbsp;AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
(11.02.14, 01:16)r.ziomber link napisał(a): By zachowac ustawienia zamykaj program dolnym "X", nie tym Windowsowym.

Dzięki Zgadza się ;D próbowałem i przy zmianie miejsca po "ZAPISZ I ZAMKNIJ" trzeba zamknąć program na "X" programu a nie "X" okna Windows.
Nawet poprawne zapisanie miejsca i zamknięcie programu poprzez "X" okna Windows kasuje ustawienie na poprzednie.
SkyWatcher MAK 127/NexStar, EQ2 z napędem, Newton 150/900, aparat foto i drobiazgi
Odpowiedz
Jest już "Nocny Obserwator" wersja 4.14.
Teraz można dodawać nowe komety z sieci bez wychodzenia z programu.

W panelu "Komety - edycja elementów orbit" klikamy w "Dodaj inną kometę z sieci MPC  format " a tam zaznaczamy cały wiersz wybranej komety -> CTRL-C czyli kopiuj do schowka -> zamykamy MPC i klikamy w "Edytuj plik z kometami" -> tam kursor ustawiamy na końcu pliku na początku wiersza za ostatnią kometą -> CTRL-V wkleja nową kometę.  Dwuklik na tekst zapisuje nowy plik na dysk.
Kometa została dodana.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program&nbsp;AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Wydaje mi sie, ze od wersji 4.15 "zgubily sie" ustawienia z profilami kolorow w generatorze map. Teraz powstaja one prawie czarno-bale. Pewnie kwestia jednego pliku z ustawieniami...

[Obrazek: akeWJMm.png]

W 4.14 ta strona wygladala tak:
http://i.imgur.com/URrsqrH.png

Swoja droga mozna w domyslnej paczce z programem uaktualnic liste komet ze wzgledu na C/2012 K1 (Panstarrs).
http://www.minorplanetcenter.net/iau/Eph...t00Cmt.txt
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości