Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Złączki, przedłużki, redukcje czyli jak to wszystko połączyć aby zyskać pole
#2
Z góry uprzedzam, że nie przebrnąłem przez opis wszystkich metod (nie jestem w stanie opanować tak rozbudowanego słownika Wink), ale odpowiedź jest prosta: w astrofotografii generalnie kamerę umieszcza się w tzw. "ognisku głównym", czyli aparat z odpowiednią złączką trafia bezpośrednio do wyciągu. W przypadku matrycy APS (czyli to co siedzi w tym Nikonie?) połączenie powinno być 2". Użycie redukcji 2/1.25" daje winetę.

W takim przypadku pole widzenia zależy od dwóch czynników: ogniskowej teleskopu/obiektywu i rozmiaru matrycy. W tym przypadku dostajesz 81'x54' (za wiki przyjąłem rozmiar matrycy jako 23.6x15.8mm), czyli 1 i 1/3 stopnia po dłuższym boku i niecały stopień po krótszym. Jak chcesz więcej, to zmień teleskop lub kamerę Smile. Można oczywiście skorzystać ze zwykłych obiektywów foto, które pozwolą na zrobienie szerokich pól.

Wszelkiego rodzaju kombinacje typu barlow lub projekcja okularowa/afokalna są używane w przypadku konieczności wydłużania ogniskowej (zwiększania skali odwzorowania), a to prowadzi zawsze do zmniejszenia pola widzenia (pomijam tutaj szczególne przypadki projekcji okularowej, których zastosowania praktyczne są mocno wątpliwe).
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Złączki, przedłużki, redukcje czyli jak to wszystko połączyć aby zyskać pole - przez GrzegorzP - 10.08.13, 17:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości