Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kruk
#1
Kruk
(łac. Corvus)

[Obrazek: thumb_581_12_08_07_10_40_08.jpg]

Według mitologii greckiej bóg Słońca Apollo posłał kruka, by mu przyniósł puchar wody, którą chciał ofiarować Zeusowi. Lecz kruk szybko się męczył i często siadał na drzewach figowych. W końcu przyszła mu ochota na figi, a ponieważ nie były jeszcze dojrzałe, czekał, aż dojrzeją. Po upływie długiego czasu wrócił do Apollina z niczym. Apollo przejrzał jednak kruka i srogo go ukarał. Musi teraz stać przed pucharem wody, ale nie wolno mu się napić, bo hydra pilnuje pucharu. I tak wszyscy troje(kruk, puchar i hydra) znaleźli się obok siebie na niebie.

Gwiazdozbiór Kruka znajduje się na południe od konstelacji Panny. Widoczny jest na w kierunku południowym od równika niebieskiego.

Najjaśniejsze w nim gwiazdy to:
Gienah Ghurab lub Gienah Corvi (γ Crv, gamma Corvi, gamma Kruka) - olbrzym w gwiazdozbiorze Kruka, odległy o 165 lat świetlnych od Słońca, o jasności ok. 2,58 mag.
Kraz (β Crv) – druga pod względem jasności gwiazd w gwiazdozbiorze Kruka (wielkość gwiazdowa: 2.65m). Odległa od Słońca o ok. 140 lat świetlnych. Jej wielkość absolutna wynosi –0.52m. Temperatura powierzchni tego nadolbrzyma wynosi ok. 5100 K, jego masa to 3,3 mas Słońca, a promień szesnastokrotnie przewyższa promień naszej Dziennej Gwiazdy. Kraz obraca się wokół własnej osi raz na 180 dni.
Algorab (δ Crv, delta Corvi, delta Kruka) - odległa o 88 lat świetlnych, gwiazda podwójna o separacji 23" i jasności składników 2,93 magnitudo i 9,37 magnitudo. Oddalona jest od ziemi o 180 lat świetlnych.
Cały układ obserwowany z Ziemi ma jasność wizualną 2.92 mag., absolutną zaś 0.79 mag.
Minkar (ε Crv) – jedna z jaśniejszych gwiazd w gwiazdozbiorze Kruka (wielkość gwiazdowa: 3.02m). Odległa od Słońca o ok. 305 lat świetlnych. Jej wielkość absolutna wynosi –1.82m. Temperatura powierzchni tego olbrzyma wynosi ok. 5000 K.
Al Chiba (α Crv, alfa Corvi, alfa Kruka) - gwiazda o jasności 4,02m (wielkość gwiazdowa), odległa od Ziemi o 48 lata świetlne. Gwiazda ta widoczna jest z terenów Polski wiosną.


Korwidy - rój meteorów, którego maksimum przypada na 27 czerwca. Związane są z kometąTempel-Swifta.

R Crv - Gwiazda zmienna długookresowa, znana miryda, okres jej zmian blasku około 320 dni i amplitudzie 6,7 mag - 14,4 mag.

NGC 4038 i NGC 4039 (the antennae) - Zdjęcie obiektu Antennae, dwóch zderzających się galaktyk odległych od siebie o 50 000 lat świetlnych, wykonane przez HST. Słowo zderzenie nie oddaje rzeczywistości: materia w galaktykach jest tak rozmieszczona, że bardzo mało prawdopodobne jest, że dwie gwiazdy faktycznie się ze sobą zderzą. Galaktyki przenikają się wzajemnie, a odkształcają je gigantyczne siły grawitacji. W wyniku zderzenia procesy gwiazdotwórcze w obu galaktykach stają sie bardzo gwałtowne. Przenikająca się para galaktyk jest od nas oddalona o ok.60 mln lat świetlnych - jest to jedna z najbliższych galaktycznych kolizji.NGC 4361 - planetary nebula - mgławica planetarna o jasności 10,3 magnitudo i średnicy 45''

M104 - Galaktyka Sombrero - (NGC 4594) galaktyka spiralna typu Sa, położona na granicy Panny i Kruka, jej jasność 8,7 magnitudo. Ma wielkie jasne jądro, mało rozwinięte ramiona i pas ciemnej materii o grubości aż 82 000 lat świetlnych. Pas ten przechodzi około 26 000 lat świetlnych od jej środka. Galaktyka zawiera wiele gromad kulistych, które tworzą wokół niej sferyczne halo. Sombrero znajduje się w odległości 45 milionów lat świetlnych od Ziemi.


Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości