Astronomia Amatorska - astro4u.net
30 rocznica tragicznego końca SONDY - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: POPULARYZACJA NAUKI (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Dział: SONDA (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Wątek: 30 rocznica tragicznego końca SONDY (/showthread.php?tid=11215)

30 rocznica tragicznego końca SONDY - Osfald - 15.08.19

W tym roku, za 1,5 miesiąca, przypada już 30 rocznica wypadku jaki zakończył realizację SONDY.

Z tej okazji wybrałem się, w czasie urlopu, do Warszawy i zapaliłem na grobach trzech współautorów znicze w imieniu swoim oraz każdego kto ich pamięta i chce tę pamięć pielęgnować, szczególnie zaś w imieniu uczestników naszego forum. Krótka modlitwa, refleksja i podziękowania.

Towarzyszyła mi żona oraz dwie córki dzięki czemu i one, jak zwykle, otrzymały ode mnie krótką lekcję historii na temat najlepszego programu popularno-naukowego jaki towarzyszył mojemu dzieciństwu. Przy grobie Tomasza Pycia napłynęły wspomnienia z naszego forumowego spotkania w roku 2007. Żona także doskonale je pamięta. Tamta możliwość rozmowy z Panem Tomaszem czy wzięcia do ręki zeszytu ze scenariuszami odcinków będą mi zawsze ocieplać kolejne rocznice.

Oto krótka relacja zdjęciowa:

[Obrazek: 4c253821c6a54aad.jpg]

[Obrazek: 1c5e6d657fb69563.jpg]

[Obrazek: 092a3e1c8970cf85.jpg]

[Obrazek: 3a3a771189121913.jpg]

[Obrazek: 4cff014ddf5f73fa.jpg]

We wrześniu oczywiście będę, jak co roku, w Raciborzu.

RE: Zbliża się 30 rocznica tragicznego końca SONDY - Radek68 - 26.08.19

Dziękuję Ci.

Jeśli znicze, które tam postawiłeś (jak sam piszesz) stawiałeś również w naszym imieniu, to tym bardziej Ci dziękuję.
Tu pozwolę sobie tylko na refleksję i małą uwagę.

Refleksja jest taka, że wręcz nie mogę uwierzyć, że Tomasz Pyć zmarł ponad 10 lat temu. Ile?? Przecież jeszcze nie tak dawno, a pamiętam to dobrze, pisaliśmy do siebie tu, na tym forum, spotkaliśmy się w Warszawie*... Pamiętam, jak któregoś upalnego wieczora pisałem, że piję Pepsi...
(03.03.07, 21:40)tompyc napisał(a): No widzisz sam, Radek, jak to jest. Ja piję teraz Nałęczowiankę bez gazu - tam aniony i kationy, o cukrze ni słowa.
Łakomie patrzę na Carlsberg Beer, i chyba zaraz rzucę tę wodę. Dla Ciebie hasło "Pepsi piją lepsi". Big Grin
A to było ponad 12 lat temu... czyli dokładnie tyle samo czasu, ile minęło od tragicznej śmierci Andrzeja Kurka i Danka Kamińskiego do znalezienia przez mnie w Internecie strony pana Tomasza, na której na czerwonym tle widniało:

Minęło 12 lat od zakończenia emisji audycji SONDA

Coś niesamowitego jak ten czas leci...

* - Na tym spotkaniu był również piszący na tym forum Hermes, który też już od kilku lat nie żyje.

Natomiast uwaga jest taka:
Na nagrobku jest mały błąd, Tomasz Pyć zmarł 18 listopada 2008 roku, a nie 18 lutego ("żył lat 63 zm. 18 II 2008 r."). Błąd prawdopodobnie (to tylko moje domysły) powstał z błędnego odczytania daty do wygrawerowania 18.11.2008 jako 18 II 2018.

RE: Zbliża się 30 rocznica tragicznego końca SONDY - Osfald - 29.09.19

Właśnie wróciłem z Raciborza, gdzie zostałem miło zaskoczony i wzruszony tabliczką pamiątkową, którą umieszczono na krzyżu. Sam krzyż został odnowiony, a miejsce wokół niego wysypano żwirkiem.  Została płytka na znicze/kwiaty. Nie wiem komu ale chciałbym gorąco podziękować! Widać, że wielu z nas leży na sercu pielęgnowanie tej pamięci.

[Obrazek: adc796a35501fa75.jpg]

Jadąc na miejsce włączyłem sobie Rakietowe szlaki oraz prorocze Prawo siły. Napłynęły wspomnienia. 
Pod krzyżem, jak zawsze zapaliłem znicze, zmówiłem modlitwę, podziękowałem za twórczość w imieniu swoim i tych, którzy nie mogli tego zrobić osobiście.
Wracając czas spędziłem z odcinkami ulubionego Czynnika Si.

RE: Zbliża się 30 rocznica tragicznego końca SONDY - Osfald - 29.09.19

Zapomniałem dodać jeszcze wideo:

https://youtu.be/77EIVehdruA

Do następnego roku...

RE: Zbliża się 30 rocznica tragicznego końca SONDY - Radek68 - 29.09.19

Dziękuję, dziękujemy!
Również zostałem zaskoczony (jakże pozytywnie) tabliczką upamiętniającą twórców SONDY w miejscu ich wypadku.
Ciekawe kto za tym stoi? Nigdzie nawet wzmianki o takich planach, a tym bardziej o ich realizacji, nie spotkałem. Również bardzo dziękuję.

RE: 30 rocznica tragicznego końca SONDY - Osfald - 29.09.19

Może Piotr coś wie?

RE: 30 rocznica tragicznego końca SONDY - Radek68 - 29.09.19

No tak, mieszka tam.
Piotr, wiesz coś?

RE: 30 rocznica tragicznego końca SONDY - maxbit - 07.11.19

Smutne te rocznice ....
Ale co zrobić.